SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ebola krizi kupayı vurdu

Fas Gençlik ve Spor Bakanı Muhammed Uzzin, Ebola virüsü nedeniyle Afrika Uluslar Kupası'nın ertelenmesi yönündeki kararlarından vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Güncellenme: 20:09, 13/10/2014
Ebola krizi kupayı vurdu

Uzzin yaptığı açıklamada, “Ebola virüsüne bir çare bulunmaması veya yayılmasının engellenmemesi halinde Afrika Uluslar Kupası’nın ertelenmesi konusundaki kararımızdan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Fas’ın önceliğinin, Afrikalıların sağlığı olduğunu dile getiren Uzzin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre Ebola virüsünün tehlikeli boyutta olduğu ve henüz tedavisinin de bulunmadığına dikkati çekti.

Uzzin, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA) ceza vermesine de değinerek, Afrika Futbol Konfederasyonu‘nun (CAF) talebi reddetmesi durumunda başka bir ülkenin kupaya evsahipliği yapması için herhangi bir engelin bulunmadığını söyledi.

CAF’tan yapılan açıklamada, gelecek yıl 17 Ocak-8 Şubat’ta Fas’ta düzenlenmesi planlanan Afrika Uluslar Kupası’nın, Ebola virüsünün yaygınlaşması nedeniyle ertelenmesi yönünde talep geldiği ve değerlendirmeye alındığı belirtilmişti.

Ebola virüsü nedeniyle Afrika kıtasında hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini geçerken, Fas’ta henüz söz konusu virüs nedeniyle ölüm yaşanmadı. Kıtanın batısında yer alan Gine, Liberya ve Sierra Leone’da ise ölüm oranları her geçen gün artıyor.

Yayınlanma Tarihi:19:34,