SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ülker Sports Arena’daki maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında soruları yanıtlayan Popovich, Alba Berlin’e son saniye basketiyle 94-93 yenildiklerini anımsatarak, “Buradaki maçımızı bir önceki maçtan daha iyi oynadık. Genç oyuncularımıza fırsat verme şansımız oldu. Böyle bir ortamda maç yapmanın ne demek olduğunu öğrenmeleri açısından iyi bir deneyim, iyi bir ders oldu” diye konuştu.

Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradovic ile de tekrar görüşmüş olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Popovich, İstanbul’a daha önce de çok kez geldiğini ancak her seferinde kültürel anlamda yeni şeyler keşfettiğini belirterek, “Burada geçirdiğimiz zamandan çok memnun kaldık” dedi.

Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nde (NBA) yeni sezonda zorlu bir mücadelenin kendilerini beklediğini anlatan Popovich, yeni sezonda takımı için motivasyon aracının ne olacağı sorusunu şöyle yanıtladı:

“Oyuncularım yetişkin adamlar. Uzun süredir benimle beraber çalışıyorlar. Onları kandırmak için herhangi bir numara yapmıyorum, onlara karşı sadece dürüst olmaya çalışıyorum. Oldukça zorlu bir lig bizi bekliyor. Batı’da karşımıza çıkacak güçlü rakipler var. Doğu’dan hiç bahsetmiyorum zaten. İşe baştan başlayacağız, adım adım ilerleyeceğiz. Sezon başlamadan oyuncularımı fazla zorladım. Benden zaman zaman nefret ettikleri oldu. Sağlıklı bir şekilde sezona başlayıp devam edeceğiz. Şampiyon olur muyuz, olmaz mıyız sezon sonuna kalmış bir şey.”

Çekirdek kadrosunun hiç değişmediği ifade edilerek, istikrarın kendisi için ne kadar önemli olduğu sorulan Popovich, “Başarımız bunda yatıyor. Böylece sinerji yakalıyoruz. Takım olarak, kulüp yönetimiyle takım yönetimi arasında çok güzel bir ilişki var. Burada bir sinerji yakalanıyor. Sürtüşmelerin ve çatışmaların olduğu çok durumlar var ama bizde böyle bir şey yaşanmıyor. Bu sürdürülebilirlik takım içinde bir kurumsal yapınızın olmasına yol açıyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının ardından salondan ayrılan Popovich, Fenerbahçe Ülker Başantrenörü Zeljko Obradovic ile tekrar basın toplantı odasına girerek, meslektaşını takdim edip alkışladı.

– Tony Parker

San Antonio Spurs’un yıldız ismi Tony Parker ise Fenerbahçe Ülker’in iyi bir performans ortaya koyduğunu belirterek, “Onları epey zorladık” dedi.

Dünya şampiyonasında Fransa Milli Takımı’nda yer almadığının ifade edilmesi üzerine Parker, “Bütün yaz oynadım, kendimi iyi hissediyorum. 10 yıl aralıksız milli takımda oynadıktan sonra San Antonio Spurs’e borcum olduğunu düşünüp bu sezon oynamadım” dedi.

Şampiyonluğu korumanın, şampiyonluktan daha zor olduğunu kaydeden Parker, “Bu takımda 5 şampiyonluk gördüm. Bunları ikinci yıla taşımak olmadı. Zor olduğunu biliyorum. Bu sene onu yapmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Parker, NBA’deki Türk oyuncuları da başarılı bulduğunu kaydetti.

Bu arada, San Antonio Spurs kafilesi yarın ABD’ye dönecek.