SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ofansif çaresizlik

11 Ekim 2014

STATTA yerimi almak için basın tribünü kapısından içeri girdiğimde büyük bir şaşkınlık yaşadım. Maçın başlamasına az bir süre kalmasına rağmen Saracoğlu neredeyse boştu. Süper Lig'de tribünlerin boş kalmasının hadi bir sebebi var. Peki dün gece ne oldu? Üstelik Passolig'de yoktu. Seyircinin milli takıma ilgisi her geçen gün düşüyor. Biletlerin çoğunun sponsorlar aracılığıyla bedava dağıtılmasına rağmen stat dolmuyor. Gerçek futbol taraftarını ne yazıkki tribünden uzaklaştırıyorlar. Oysa bizim çocukluğumuzda Ay-Yıldızlı formanın maçı olduğunda saatler öncesinde stat önlerinde kuyruk oluşur, insanlar içeri girmek için birbirini ezerdi. Belki de çare ‘Anadolu Açılımı'nda…

ÜLKE olarak zor günlerden geçtiğimiz bir dönemde ilginçtir milli takımda da kaosortamı hakimdi kritik Çek sınavı öncesi… Gündem Gökhan Töre, tabancası, Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak'tı. Tüm olumsuzlukmara karşın Çek Cumhuriyeti mutlaka devirmemiz gereken bir rakipti. Terim kriz dönemlerinden fayda çıkarmayı başaran bir teknik adam. Gökhan Töre olayı milli takımda ters motivasyon etkisi yaratmış olacakki, maça fırtına gibi başladık. Mecburen forvet Umut Bulut, Caner'in ortasında aylardır G.Saray'da yapamadığını yaptı ve millileri öne geçirdi. Ama farkı açması bir anda durdu. Çekler ilk tehlikeli atağında Rosicky ile faydalanamadı. Kornerden gelen ortaya Sivok kafayı vururken, tüm defans seyretti, Tolga da bakakaldı. Herhalde kendini Beşiktaş idmanında zannetti. Deneyimli kalecide özellikle bu sezon büyük düşüş var, Terim'in Mert’i oynatması daha akılcı bir tercih olabilirdi.

GOLÜ yedikten sonra tekrar açılan milliler ilk 45 dakika bitene kadar fırsat üstüne fırsat yakaladı ama bunları kullanamadı. Hakem Eriksson 37'de Arda'nın düşürüldüğü pozisyonda penaltıyı yedi. Çekler ikinci yarıya daha derli toplu başladı. Fiziksel açıdan daha dirençli olan rakip baskıyı yemesine rağmen pes etmedi ve bir kenar akınında klasik bir varyasyonla galibiyet golünü buldu. Geriye düştükten sonra psikolojik olarak da çöken milli takımda kenarda çok alternatif olmadığı için ofansif çözüm de üretemedi. Aslında İzlanda maçı kadar kötü oynamadık, hatta biraz becerikli olsak kazanabilirdik de… Ama gösterişsiz ve basik oynayan, futbolun doğrularını yerine getiren rakip karşısında özellikle bu bölgedeki eksikler nedeniyle hücumda çaresiz kaldık. Üst üste iki yenilgiyle başladığımız ve Kazakistan'ın deplasmanda Hollanda'ya gol attığı bu grupta işimiz çok zor. Eğer 6 takımlı grupta ilk üçe giremezsek Fatih hoca sanırım kariyerinin en büyük fiyaskosuyla karşı karşıya olduğunun farkındadır.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek