SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Milli güreşçi Taha Akgül, bundan sonraki çalışmalarının olimpiyat madalyası kazanmak üzerine olacağını belirterek, “İnşallah 2016 Olimpiyatları’nda en başarılı branş yine güreş olacaktır” dedi.

Akgün, 9. Döşemealtı Nar Festivali Yağlı Güreşleri’nin davetlisi olarak geldiği Antalya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, son üç yıldır Avrupa güreş şampiyonalarında birinci olduğunu, Özbekistan’da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası’nda da şampiyon olduğunu hatırlattı.

Hedeflerini her zaman olimpiyatlar üzerine kurduğunu anlatan Akgül, “Olimpiyat oyunları sporun zirvesidir. Biz de olimpiyatlara hazırlanıyoruz. Zaten Avrupa ve dünya şampiyonaları olimpiyatların hazırlık aşamasıdır” diye konuştu.

Gelecek yıl yapılacak Avrupa ve dünya güreş şampiyonalarında birinci olup, 2016 Olimpiyatları’nda Türkiye’ye altın madalya kazandırmak istediğini dile getiren Akgül, “Ben bütün şampiyonalarda altın madalya kazandım. Sadece olimpiyat madalyam eksik. Bundan sonraki çalışmalarım olimpiyat madalyası kazanmak üzerine olacak” ifadelerini kullandı.

Türk güreşinin, Hamza Yerlikaya’nın federasyon başkanı olmasıyla ivme kazandığını vurgulayan Akgül, şunları kaydetti:

“Özellikle serbest stilde son yıllarda oldukça atılım gösterdik. Avrupa ve dünya şampiyonasında 4 madalya kazandık. Son 3 yıldır Avrupa şampiyonu olarak Cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirdim. Son 7 yıldır serbest stilde dünya şampiyonu çıkaramıyorduk. Bu yıl Özbekistan’da şampiyon olarak bu başarısızlığı kırdım. Dünya şampiyonu çıkarmakta sıkıntı yaşıyoruz. 2013’te hiçbir branşta dünya şampiyonumuz yoktu. 2014’te de ilk ben dünya şampiyonu oldum. Güreş iyi yolda. Zaten olimpiyat tarihinde en fazla madalyamız güreş branşından gelmiştir. İnşallah 2016 Olimpiyatları’nda en başarılı branş yine güreş olacaktır.”

Akgül, gençlerin güreşte başarılı olabilmesi için iyi çalışmaları, iyi beslenmeleri ve yeterince dinlenmeleri gerektiğini ifade etti.