SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

NBA Global Games kapsamında yarın Fenerbahçe Ülker ile karşılaşacak San Antonio Spurs’ün başantrenörü Gregg Popovich, daha önce birçok kez bulunduğu Türkiye’ye tekrar gelmekten dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

Darüşşafaka Ayhan Şahenk Spor Salonu’nda yapılan Spurs antrenmanının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Popovich, İstanbul’a gelmekten her zaman zevk aldığını belirterek, “Daha önce 8-9 kez burada bulundum. Her gelişimde de çok keyif aldım. Aslında orduda görev yaptığım dönemde yaklaşık bir yıl Diyarbakır’da yaşadım. O yüzden Türkiye’nin benim için ayrı bir yeri vardır ve bulunmaktan mutluluk duyduğum ülkelerden biridir” ifadelerini kullandı.

İstanbul’un tarihi dokusuyla harika bir şehir olduğunu kaydeden tecrübeli antrenör, “Oyuncular Sultanahmet’i ziyaret etti, bense şehri gezmeyi tercih ettim, Taksim meydanında turladım, kafelere uğradım. Bu şehir birçok kültürün birleşiminden oluşuyor, çok fazla gezilecek yer ve yapılacak şey var” şeklinde konuştu.

“OBRADOVIC, IVKOVIC ve MESSINA EN İYİLER ARASINDA”

Popovich, bu sezon antrenör ekibine kattıkları İtalyan Ettore Messina’nın Zeljko Obradovic ve Dusan Ivkovic ile birlikte dünyanın en iyi antrenörleri arasında yer aldığını belirtti.

Messina’yı takıma dahil etme fırsatı yakaladıkları için mutlu olduklarını ifade eden San Antonio Spurs Başantrenörü, “Messina kesinlikle dünyanın en iyilerinden biri. Uzun süredir tanıdığım ve saygı duyduğum bir antrenör. Zeljko Obradovic, Dusan Ivkovic gibi başarılı olmuş, dünyada kendini ispatlamış antrenörler arasında yer alıyor. Bu insanlar uzun süredir bu işi yapıyor ve hayatlarını basketbola adamış durumda. Ondan çok şey öğreniyorum” diye konuştu.

ÜST ÜSTE ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK İSTERİM

Popovich, NBA’de geçen sezon ulaştıkları şampiyonluk unvanını korumak istediklerini ifade etti.

Geçen sezon kazanılan şampiyonluğu geride bırakarak yeni sezona odaklanmaları gerektiğini aktaran 65 yaşındaki çalıştırıcı, “Şampiyon olmak harika ve mutluluk vericiydi. Finalde kaybettiğimiz bir önceki sezon bizim için oldukça zor geçmişti. Bu yüzden geçen sezon kazanılan şampiyonluk moral açısından da önemliydi. Üst üste şampiyonluk yaşamayı gerçekten isterim. Ancak kazansak da kaybetsek de dünyanın sonu değil. Elimizden geleni yapıp oyunumuzu oynamaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Antrenör ekibine kattıkları NBA tarihinin ilk kadın antrenörü Becky Hammon’ın yarışmacı karaktere sahip, oyunu iyi okuyan bir çalıştırıcı olduğunu da belirten Popovich, kendisini takıma dahil ettikleri için memnun olduğunu kaydetti.

Popovich, 2003-2004 sezonunda Spurs forması giyen Hidayet Türkoğlu’nun NBA’de harika işler yapmaya devam ettiğini ve kendisiyle iyi bir arkadaş olduklarını da sözlerine ekledi.