SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın 11. ayağı yarın İstanbul’da başlayacak.

Intercity İstanbul Park pistinde iki gün sürecek organizasyonda, Supercar ve Supercar Lites katgorilerinde araçlar mücadele verecek.

Peter Solberg ve Ken Block gibi tanınmış pilotların yer aldığı etkinlikte, Türk yarışçılar Yiğit Timur ile Fatih Kara da izleyici önüne çıkacak.

Organizasyonun ilk gününde her iki kategoride de 4 yarış yapılacak ve ikinci gün gerçekleştirilecek 4 yarışın ardından, önce yarı final, ardından da final etabına geçilecek.

ÖZEL PİST HAZIRLANDI

Şampiyona için Intercity İstanbul Park pistinin bir bölümü özel olarak yeniden tasarlanarak, 1 kilometre uzunluğundaki asfalt ve toprak zeminlerden oluşan parkur oluşturuldu.

Yarışlarda, 600 beygirlik turbo motorlu Supercar ve 310 beygirlik atmosferik motorlu Supercar Lite olmak üzere iki farklı kategori olacak. Araçlar, kendi kategorilerinde beşerli gruplar halinde yarışırken, her bir yarış yaklaşık beş dakika sürede tamamlanıyor. Yarışların kategorilere göre galibi, ikinci günde gerçekleştirilen yarı final ve final mücadeleleri sonunda belirleniyor.

Ayrıca, Supercar Lites kategorisinde yarışan araçların tamamının üretimi, Türkiye’de Avitas Motorsport tarafından gerçekleştiriliyor.

SOLBERG ZİRVEDE

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nda Portekiz, İngiltere, Norveç, Finlandiya, İsveç, Belçika, Kanada, Fransa, Almanya ve İtalya ayakları geride kalırken, genel klasmanda Peter Solberg (Norveç) zirvede bulunuyor.

Geride kalan 10 yarışta 235 puan toplayarak genel klasman lideri durumunda bulunan Solberg’i, 175 puanla Toomas Heikkinen (Finlandiya) ve 167 puanla da Reinis Nitiss (Letonya) takip ediyor.

Takım sıralamasında ise Olsbergs MSE AB ile Marklund Motorsport ekipleri 313’er puanla zirveyi paylaşırken, Team Peugeot-Hansen ekibi ise 300 puanla 3. durumda yer alıyor.

Toplam 12 ayak üzerinden gerçekleştirilen FIA Dünya Rallikros Şampiyonası, İstanbul’un ardından Arjantin etabıyla tamamlanacak.