SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray kuralları değiştirtti

TBF, geçen sezon Galatasaray Liv Hospital'ın Fenerbahçe Ülker maçına çıkmaması sonrası oluşan ceza yönetmeliği boşluğunu giderdi.

Güncellenme: 19:10, 10/10/2014
Galatasaray kuralları değiştirtti

Bundan böyle mazeretsiz olarak maça ya da kupa törenine çıkmayan takımlara ’10’a kadar puan silme ve/veya küme düşürme’ cezaları verilebilecek.

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Disiplin Yönergesi’nde yapılan değişiklikler yayınlandı.

 

Basketfaul’un haberine göre; Galatasaray Liv Hospital‘ın geçtiğimiz sezon Fenerbahçe Ülker ile oynanan final serisinin son maçına çıkmaması sonrasında oluşan boşluk giderildi.

Bundan böyle mazeretsiz olarak maça çıkmayan takımlara, ’10’a kadar puan silme ve/veya küme düşürme cezası’ verilecek. Kupa ya da madalya törenine mazeretsiz olarak katılmayan takımlara da aynı ceza maddesi uygulanacak.

Basketbol camiası tarafından ‘radikal’ olarak nitelendirilen bazı değişiklikler şöyle:

KUPA TÖRENİNE ÇIKMAYAN TAKIM BİLE KÜME DÜŞÜRÜLEBİLİR

34.1. Kuruluşun geçerli mazereti olmadan müsabakaya ya da kupa – madalya seremonisine katılmaması halinde on (10) puana kadar puan silme cezası ve/veya küme düşürme cezası ile ayrıca bu eylemlere karşılık 100.000-TL'sına kadar para cezası verilir.

SEYİRCİSİZ OYNAMA CEZASINDA ŞOK DÜZENLEME

11.5 Seyircisiz oynama cezası alan kulüpler takip eden ev sahibi olarak oynayacağı müsabakanın yanısıra, ceza aldığı müsabakadaki rakip takımla kendi sahasında oynayacağı ilk müsabakada yine seyircisiz oynayacaktır. Bu ceza takip eden sezondan sonra ortadan kalkacak.