SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Başkan adayı Duygun Yarsuvat, kulübün resmi televizyonu GS TV’de önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yarsuvat’ın açıklamaları…

2015 mi 2016’ya kadar mı başkansınız?

Galatasaray tüzük maddesi çok açık. Eğer 2014’den seçildim 2017’de gidicem demek tüzüğe aykırı olur. Maddede seçim toplantısı Mayıs ayında yapılır diyor. Bu nedenden dolayı Mayıs 2015’de seçim yapmak zorundayız. Kural budur.

Başkan adaylığına neden karar verdiniz?

Ben 1948’den beri Galatasaraylıyım ve hayatmın her döneminde Galatasaray’ın muhtelif görevlerde bulundum. Galatasaray’ın başsız kalmaması için, Galatasaray’da kardeşlik ortamının güçlenmesi için, barış ortamı ve kardeşlik için bu göreve talip oldum. Son dönemde bir kaos ortamı oluştuğunu hissettim. Galatasaray sevgisi olan herkes başkan olmak ister. Hatta bazıları 2 kez olmak ister…

Prandelli ile yola devam edecek mi?

Seçildiğim takdirde teknik kadro ve takımda değişiklik yapmayacağım.

Transfer yapılacak mı?

Devre arasında yapılan transferleri gereksiz buluyorum. Galatasaray’ın parasını ıvır zıvır oyunculara harcama taraftarı değilim.

3 Temmuz süreci ve taraftarların futbola ilgisizliği…

Seyircisiz futbol olmaz. Misafir takım seyircilerinin stadyumlarda mutlaka bulunması gerekir. Bunun nedeni aslında biraz da medyadan kaynaklanıyor. Medya asacaz kesecez açıklamalarını çok büyütüyor. Gerilim artıyor. İsim vermiyeyim bir rakip kulüp 2000’lerdeki başarılarımızdan sonra ‘bu G.Saray’ı durdurmamız lazım yoksa biz ekmek yiyemeyeceğiz’ dediler. O günden beri bakın Galatasaray tavırları ortada.

3 Temmuz Türk spor hayatına bomba gibi düşmüştür. Böyle bir şeye ihtiyaç var mıydı bilemiyorum. Ama eğer bu olay var ise benim görevim değil… Bu mahkemelerin görevidir. Ama eğer var ise de hüküm verilmelidir. Biliyoruz ki şu anda yeniden yargılama süreci vardır… Bazı isimler de bizi eleştiriyor, senin listendeki isim bu süreçteki isimleri savunuyor diye. Bakın ben ceza hukukçusuyum. Bunu derseniz benim mesleğime tecavüz ederseniz. Siz iyi bir ceza avukatı iseniz size gelir insanlar ‘beni savun’ diye. Avukatlık yemini hipokrat yemini gibidir. Misal bir Galatasaraylı doktora Fenerbahçeli hasta gelse ‘hayır ben bakmayacağım’ mı diyecek? Bizler insanız…

Galatasaray’ın malvarlıkları… Ben çok cimri bir adamım hiçbir şey satmam.

Fenerbahçe ile ilişkiler…

Fenerbahçeliler ile ilişkilerimiz gayet iyi. Benim iş yaptığım Fenerbahçeliler de var Beşiktaşlılar da. Ama bu ilişkiler Galatasaray’a zarar verirse bağları kopartırım.

Yabancı oyuncu sayısı kuralı…

Bakın Chelsea takımına, 1 tane İngiliz var. Ve bize diyorlar ki bu takımlara karşı başarılı ol. Türk futbolunun gelişiminde yabancı oyuncuların önemli katkısı var.

Passolig konusu…

Bir maça gitmek için Passolig almak neden zorunlu? E-bilete karşı değilim ama Passolig almak zorunlu olmamalı. Zaten Passolig kanunda da yok…

Futbol nasıl yönetilecek?

Bir kere ben yönetmeyeceğim. Futboldan sorumlu arkadaşlarımız yönetecek ve onlar bana karşı sorumlu olacaklar.

Basketbol finalinde geçen sezon yaşananlar?

Geçtiğimiz sezon o süreçte Galatasaray aşağılanmıştır. Gerekli mücadeleyi göstermeye çalıştılar ancak sonuç alamayınca takımı çektiler. Galatasaray’ın hakkını kimseye yedirtmem. Gerekli tüm önlemleri almaya çalışırım.

Seçilme şansınızı nasıl görüyorsunuz?

Kendimde yüzde 50 şans görüyorum.

Türk Telekom Arena’nın çatısı kapanacak mı?

Arena’nın çatısı kapanacak şekilde yapılmıştır. O zamanlar Adnan Polat yaptırmadı.

Yayınlanma Tarihi:14:08,