SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1 takımlarından Marussia-Ferrari, Japonya’da yaptığı kaza sonrası tedavisine yoğun bakımda devam edilen Jules Bianchi’nin yerine Rusya Grand Prix’sinde test pilotu Alexander Rossi’nin ismini bildirdi.

Formula 1’in internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Marussia takımı, Pazar günü düzenlenecek Rusya Grand Prix’si için 5 Ekim’de Suzuka Pisti’nde yaptığı kaza sonrası Mie Hastanesi’nde yaşam mücadelesi veren 25 yaşındaki Bianchi’nin yerine test pilotu Alexander Rossi’nin ismini yazdırdı.

Takım her ne kadar Max Chilton’ın partneri olarak Rossi’nin ismini bildirmiş olsa da tek araçla mücadele etme ihtimali de bulunuyor. Marussia son kararını, yarın yapılacak ilk antrenman seansının ardından açıklayacak.

Rusya’daki Sochi kentiyle aynı adı taşıyan pistte kariyerinin ilk F1 yarışına çıkacak 23 yaşındaki ABD’li sürücü, bu sezon Kanada ve Belçika yarışlarındaki serbest antrenman seanslarında Marussia’nın kokpitine oturmuştu.

Bianchi, pistin dışına çıkarak bariyerlere çarpan Sauber takımından Adrian Sutil’in otomobilini çekmeye gelen araçla çarpışmış ve kaza nedeniyle yarış erken sonlandırılmıştı. Fransız pilotun durumu stabil olsa da ciddiyetini koruyor.