SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Formula 1 takımlarından Ferrari’nin İspanyol pilotu Fernando Alonso, Marussia-Ferrari’den Jules Bianchi’nin beyin sarsıntısı geçirmesine neden olan Japonya Grand Prix’sindeki kazadan sonra “Kokpitin üstünün kapatılması” fikrinin düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Alonso, takvime bu yıl eklenen Rusya Grand Prix’si öncesinde Ferrari’nin internet sitesinde yer alan açıklamasında, yeni bir pistte yarışmanın her zaman güzel bir duygu olduğunu belirterek, “Rusya’daki yarış, sürücüler, mühendisler ve takımlar açısından yeni bir meydan okuma olsa da bir tarafımız Jules ile olacak. Olabildiğince iyi çalışıp onun için yarışacak ve güçlü olduğumuzu göstereceğiz. Duygusal anlamda zor geçecek” değerlendirmesini yaptı.

İspanyol pilot, halen yoğun bakımda tutulan Jules Bianchi’nin Suzuka pistinde yaptığı kaza sonrası gündeme gelen “Kokpitin üstünün uçaklardaki gibi kapatılması” konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

“Fikrin en azından denenmesi gerektiği kanaatindeyim. 2014 yılındayız, yeterli teknolojiye sahibiz. Önümüzde uçaklar gibi birçok örnek varken neden bu konuyu düşünmeyelim ki? Böyle bir ihtimal varsa kokpitin üstünün kapatılması fikrinin göz ardı edilmemesi taraftarıyım.”

Son yıllarda otomobil sporlarındaki kazaların birçoğunun baş yaralanmalarına sebep olduğunu vurgulayan Ferrari pilotu, “Yaralanmalar, belki de aracın üst kısmında güvenlik için gereken parçaların bulunmamasından kaynaklanıyor. 2012 yılında Spa Pisti’nde (Belçika Grand Prix) karıştığım kazada diğer otomobil, kafamın 10 santimetre daha yakınından geçseydi büyük ihtimalle ölmüştüm” diye konuştu.