SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Başarının sırrı ortaya çıktı

Bir dil bir insan, iki dil iki insan demişler.. Peki ya altı dil?

La Liga'ya geçtiğimiz sezonlara oranla çok iyi bir başlangıç yapan, yıllar sonra "Acaba şampiyon olurlar mı?" sorusunu sorduran Valencia'da başarının sırrı ortaya çıktı.
2000'li yıllarda Avrupa futbolunun en güçlü kulüplerinden biri olan ancak yaşanan maddi zorluklara karşı koyamayarak küçülme yoluna giden Valencia, 2014/15 sezonuna fırtına gibi bir başlangıç yaptı.
Uzun bir süredir ne ligde ne de Avrupa'da fazla esamesi okunmayan 'Yarasalar', ilk haftadaki beraberliğin ardından 4 maçlık galibiyet serisi yakaladı, peşinden alınan bir beraberliğin sonrasında son şampiyon Atletico Madrid'i adeta bozguna uğrattı.
7 maçta toplanan 17 puanla lider Barcelona'nın ardından sıralamada ikinci sıraya yerleşen Valencia'da geride kalan haftalar boyunca en çok göze çarpan unsurlar, takımdaki muazzam uyum ve kenetlenme oldu.
İspanyol medyasına göre bu başarının perde arkasında bu adam var: Nuno Esprito Santo.
1992 yılında başladığı kalecilik kariyerini 2010 yılında Porto formasıyla sonlandıran Nuno, Portekiz'in mütevazi ekiplerinden Rio Ave'yi 2 yıl çalıştırdıktan sonra La Liga'nın köklü kulübü Valencia'nın başına geçti.
40 yaşındaki Nuno, anadili Portekizce dışında İspanyolca, İtalyanca, Fransızca ve İngilizce dillerini mükemmel şekilde konuşabiliyor.
Takımdaki herkesin dilini bilen genç hoca, bu sayede hiçbir oyuncusuna yabancı kalmıyor, oyuncularıyla yakın ve sağlam ilişkiler kuruyor.
Ancak Nuno'nun sürprizleri bunlarla da sınırlı kalmıyor. Futbol kariyerinde 1 yıl Dinamo Moskova forması giyen Portekizli çalıştırıcı, Rusça'ya da hakim. Ancak takımda Rusça konuşan futbolcu olmadığı için bu dili kullanmasına gerek kalmıyor.