SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

4 ustadan 4 çarpıcı analiz…

Ligde ilk viraj dönüldü, siyah-beyazlılar zirveye oturdu. Yeşil sahadan gelen 4 önemli isme “5 haftalık verilere göre yarışta kim ön plana çıkıyor?” diye sorduk, “Beşiktaş” cevabını aldık. İşte görüşler:

Güncellenme: 14:16, 07/10/2014
4 ustadan 4 çarpıcı analiz…

İBRAHİM ÜZÜLMEZ

Takım oyununu en iyi ortaya koyan ekip olan Beşiktaş bu oyunuyla favori. Teknik adamları değiştiren G.Saray ile F.Bahçe bocaladı, Trabzon beklenenin altında.

Geride kalan 5 haftada takım oyununu en iyi ortaya koyan ekip Beşiktaş. Sahaya yayılmaları ve yardımlaşmaları üst düzeyde. Zaman zaman konsantrasyon düşüklüğü yaşayıp, maçın bazı bölümlerinde oyundan düşseler de bunun üstesinden gelmeyi başarıyorlar. Şampiyonluk hakkında konuşmak için henüz çok erken ama geride kalan 5 haftaya baktığımızda Beşiktaş bu oyunuyla favori konumunda. G.Saray ile F.Bahçe lige başlarken bocalama yaşadı ancak kaliteli kadroları var. İki takımdaki düşüşte de teknik adam değişikliği önemli bir etken. Transfer döneminin şampiyonu Trabzonspor ise beklenenin çok altında kaldı.

HASAN ŞAŞ

Yanlıştan dönen Prandelli son maçta bir-iki şeyi doğru yaptı. Cimbom milli arayı iyi değerlendirmek zorunda. En iyisi Beşiktaş, F.Bahçe'nin kadrosu kaliteli.

Prandelli hem oyuncu hem sistem olarak arayış içinde. Ligin 26. haftası gelince inşallah bulacak… Kendisi bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama G.Saray'ın alışılmış bir düzeni var. Böyle olunca da yüksek tempolu ve seyircinin hoşuna giden bir takım ortaya çıkmıyor. Prandelli son maçta bir-iki işi doğru yaptı. Herkesi yerli yerine koydu. Cimbom milli takım arasını iyi değerlendirip, doğru sistemi bulup eski haline dönecektir. Eğer Avrupa, Beşiktaş'ı yormazsa ve ciddi sorun yaşamazsa ki, Sosa ve Mustafa sakatlandı, en iyi takım şu anda siyah-beyazlılar. Stat handikapı da sözkonusu tabii. F.Bahçe'nin iyi bir kadrosu var, toparlanırsa Beşiktaş'ın önüne geçebilir.

YUSUF ŞİMŞEK

Teknik adam değişikliği sarı-lacivertlileri etkiledi. Beşiktaş daha heyecanlı ve arzulu, G.Saray ise vasat. Trabzonspor her şeye rağmen toparlanacaktır.

Fenerbahçe hoca değişikliğine gitti. Bu olmasa daha iyi bir futbol sergileyebilirlerdi; takım ortamı da daha iyi olabilirdi. Ancak İsmail hoca da F.Bahçe'yi tanıyan iyi bilen değerli bir teknik direktör. Kendi sistemini kurmak için çabalıyor. Zaman vermek, sabretmek lazım. Diego'nun uyum sağlaması zaman alacak, bu gerçekleşince çok daha iyi bir takım olacaklar. İlk 5 haftaya bakıldığında Beşiktaş rakiplerine göre daha heyecanlı, daha mücadeleci, daha çok koşan bir görüntü çiziyor. Galatasaray vasat durumda ama gücü belli. Trabzonspor da her şeye rağmen toparlanacaktır. Lig bu 4 takım arasında geçer.

LEMİ ÇELİK

Yeni kurulan Trabzon'un zamana ihtiyacı var. Takım ruhuyla hareket eden Beşiktaş favori. G.Saray ile F.Bahçe'de ise ciddi düşüş göze çarpıyor.

Trabzonspor yeni kuruldu, zamana ihtiyacı var. Halilhodzic, futbolcuları yeteri kadar tanımadığı için mevkilerinden farklı yerlerde deniyor. Böyle olunca da yeterli verimi alamıyor. Sürekli kadroyu değiştirmek ve sistemle oynamak, Trabzon için zamanı daraltıyor. Vahid hoca son 8 yılında milli takım çalıştırdı, kulüp ortamından uzak kaldı. Bu da oyuncularla sorun yaşamasına neden oluyor. Ligde en çok beğendiğim takım şu anda Beşiktaş. Ekip ruhuna sahipler. F.Bahçe ile G.Saray'da ciddi düşüş var. Hakemlerden destek almazlarsa sıradan takım görüntüsüne bürünüyorlar.