SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), “Dünyada Yılın Atleti” ödülü için 10’ar kadın ve erkekten oluşan aday listelerini açıkladı.

IAAF’nin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, IAAF atletizm uzmanları paneli tarafından belirlenen listede, erkeklerde 21 yıldır Ukraynalı Sergey Bubka’nın elinde bulunan sırıkla atlama dünya salon rekorunu 6,16 metreye taşıyarak kırmayı başaran Fransız Renaud Lavillenie’nin yanı sıra Berlin’deki 2.02.57’lik süresiyle maraton dünya rekorunun sahibi Kenyalı Dennis Kipruto Kimetto da yer aldı.

Daha önce 5 kez dünyada yılın atleti seçilen erkekler 100 ve 200 metrenin dünya rekortmeni Jamaikalı Usain Bolt, aday listede kendisine yer bulamadı.

Kadınlarda ise 3 bin metrede dünya salon şampiyonluğu yaşayan, 1500 ve 3 bin metrede dünya salon rekorunu elinde bulunduran Etiyopyalı Genzebe Dibaba, 100 ve 200 metrede Avrupa şampiyonu Hollandalı Dafne Schippers, gülle atmada dünya rekorunu 79,58 metreye geliştiren Polonyalı Anita Wlodarczyk ve son 3 dünya salon şampiyonasında çekiç atmada zirveyi kimseye bırakmayan Yeni Zelandalı Valerie Adams gibi isimler dikkati çekti.

Oylama, 16 Ekim gece yarısına kadar devam edecek. E-posta üzerinden yapılacak oylamaya, IAAF ve Uluslararası Atletizm Vakfı’nın (IAF) yönetim kurulu üyeleri, IAAF’a bağlı ulusal federasyonlar, IAAF komite ve komisyonlarının üyeleri, IAAF toplantı direktörleri, IAAF atlet temsilcileri, atletlerin temsilcileri, önemli atletler, uluslararası basın mensupları, IAAF personeli ve IAAF’nin resmi sponsorları katılacak.

Oylama sonrasında finale kalan 3’er kadın ve erkek atlet, 21 Kasım’da Monaco’da düzenlenecek 2014 Dünya Atletizm Galası’nda “yılın atleti” ödülü için mücadele edecek.

Aday listesinde yer alan atletler ve 2014 sezonunda elde ettikleri başarılar şöyle:

ERKEKLER

Nijel Amos (Botsvana) – 800 metre Elmas Lig, Kıtalararası Kupa ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu

Mutaz Essa Barshim (Katar) – Yüksek atlama Elmas Lig ve dünya salon şampiyonu

Jairus Kipchoge Birech (Kenya) – 3 bin metre engelli Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Bogdan Bondarenko (Ukrayna) – Yüksek atlama Avrupa ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Yohann Diniz (Fransa) – 50 kilometre yürüyüş dünya rekoru ve Avrupa şampiyonu

Justin Gatlin (ABD) – 100 metre Elmas Lig şampiyonu

Robert Harting (Almanya) – Disk atma Avrupa şampiyonu

Dennis Kipruto Kimetto (Kenya) – Maraton dünya rekoru

Renaud Lavillenie (Fransa) – Sırıkla atlama dünya salon rekoru, Avrupa, Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

LaShawn Merritt (ABD) – 400 metre Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

KADINLAR

Valerie Adams (Yeni Zelanda) – Gülle atma dünya salon ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu

Genzebe Dibaba (Etiyopya) – 3 bin metre dünya salon şampiyonu, 1500 ve 3 bin metre dünya salon rekoru

Dawn Harper Neslon (ABD) – 100 metre Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Caterine Ibarguen (Kolombiya) – Üç adım atlama Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Francena McCorory (ABD) – 400 metre dünya salon ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Sandra Perkovic (Hırvatistan) – Disk atma Avrupa ve Elmas Lig şampiyonu

Dafne Schippers (Hollanda) – 100 ve 200 metre Avrupa şampiyonu, 200 metre Kıtalararası Kupa şampiyonu

Kaliese Spencer (Jamaika) – 400 metre engelli Elmas Lig, Kıtalararası Kupa ve İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu

Barbora Spotakova (Çek Cumhuriyeti) – Cirit atma Avrupa, Elmas Lig ve Kıtalararası Kupa şampiyonu

Anita Wlodarczyk (Polonya) – Çekiç atma dünya rekoru ile Avrupa ve Kıtalararası Kupa şampiyonu