SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası yarı finalinde 66-56 kaybettikleri İspanya maçında mücadeleleri ve kazanma arzularının yeterli olmadığını söyledi.

Ülker Sports Arena’da oynanan müsabakanın ardından düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Yıldızoğlu, bir gazetecinin “Işıl Alben’in oyunu yavaşlattığına inanıyor musunuz?” şeklindeki sorusu üzerine, “Kişileri konuşmamak lazım. Bizde organizasyon olmadığı zaman bir kişiyle alakalı olmuyor. Keşke öyle olsa. Ya takım halinde çok iyi oynuyoruz ya da herkeste bir sıkıntı oluyor” ifadelerini kullandı.

Yıldızoğlu, finale yükselen İspanya takımını kutlayarak, şunları kaydetti:

“İspanya, her zaman her organizasyonda kendi evlerinde gibi mücadele ediyor. Savunma kaynaklı skor yapabilen çok iyi bir takım olduklarını konuşmuştuk ama kırılma anlarında en büyük farkı burada yarattılar. Bu tip maçları kazanmak için İspanya gibi bir takıma karşı yakaladığınız 7 sayılık farkı eritmelerine izin vermemeniz gerekiyor. Biz onlara çabuk ve kolay bir şekilde 9-0’lık seri verdik. Bugün enerji olarak diğer maçlara göre çok daha iyiydik ama mücadelemiz ve kazanma arzusu galibiyet için yeterli olmadı.”

Şampiyonanın son gününde yarın bronz madalya karşılaşmasına çıkacaklarını aktaran deneyimli başantrenör, şöyle konuştu:

“Her zamanki gibi en iyi mücadelemizi yaparak, şartlar ne olursa olsun yolumuza devam edeceğiz. Bu çocuklar Türkiye’ye çok büyük zaferler ve onur yaşattılar. Belki bu şampiyonayla bu takımda köklü değişiklikler olacaktır. Bundan sonra da bu kurum içinde olan her bireyin, milli takımı ileri götürmek için iyi işler yapacağına inanıyorum. Yerimizin yukarılar olduğunu gördük. Bundan sonra finaller veya ilk 4 için değil, şampiyonluk için mücadele edecek bir organizasyonla yola devam edeceğiz. Oyuncularımı da göstermiş olduğu mücadeleden dolayı tebrik ediyorum.”

Ceyhun Yıldızoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede ise milli takımın İspanya karşısında hücum sürelerini kullanamaması hakkında açıklamada bulundu.

İspanya karşısında forvet pozisyonunda kısa kaldıklarını anlatan Yıldızoğlu, “Bugün boş bulduğumuzda şutu göndermekle ilgili çok net karar almıştık ama pozisyonlar şutumuzun ritmini bozdu. Bugün savunma kaynaklı bir tane turnikemiz yok. İkinci atıştan beslenemiyoruz. Bunun sonucunda kaliteli hücuma kalıyoruz. Turnuvanın başından bu yana kaliteli ofans konusunda çok fazla sorun yaşadık. Geçen yıllarda bunu bir şekilde telafi edebiliyorduk ama bu sene başarılı olamadık. Maalesef çözüm üretemedik” diye konuştu.