SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Siyah ve Beyaz

3 Ekim 2014

TÜRK futbolunun, daha doğrusu Beşiktaş'ın en büyük sorunudur “2 yıldız aynı anda oynar mı?” karmaşası. İlk başlarda “Şifo Mehmet ve Sergen beraber oynar mı?” dediler. Gordon Milne veya takipçisi Christoph Daum oynatmaya karar verince de baktık ki oluyormuş. Daha sonraları “Sergen ve Tümer beraber oynar mı?” diye sordular, yine aynı düşünenler. Mircea Lucescu oynatınca da bir kez daha anladık ki olabiliyormuş. Şimdi sene 2014 oldu ve yine farklı isimlerlem aynı soru tekrar gündemde: Sosa ve Oğuzhan beraber oynar mı?

OYNAR kardeşim, oynar! Koskoca Beşiktaş'tan bahsediyoruz. Gerekirse Sosa ve Oğuzhan değil; 3 tane bile hücum yönü ağır basan orta saha oyuncusu aynı anda oynar.

BUNU Tottenham karşısında da gördük. Tamam, Veli ve Atiba gibi 2 tane topa basan oyuncun var ama biraz da o bastığın topa sahip olman gerekiyor. Bunu yapmak için de biraz topu seven oyuncular lazım takıma.

EVET; ilk yarıda 4 net pozisyonu harcaman, belki bunlara bağlı değil ama yapılan hatayı da yutacak değiliz.

B VİTAMİNİNİ bolca alanlar hatırlar; 2012 senesinin Temmuz ayında, dönemin teknik direktörü Samet Aybaba “tek forvetle oynayacağız” dediğinde kimse ağzını açıp da itiraz etmemişti. İşte o günlerin yansımasıdır bu: Çift ön liberolu, tek forvetli Beşiktaş!

İKİNCİ devrede ise Bilic doğruları gördü. Çift ön liberolu sistemden çift forveti sisteme geçti. O da yetmedi, Oğuzhan ve Sosa'yı yan yana oynattı. Sonra ne mi oldu?

SONRA Olcay muhteşem sol ayağıyla vole vurdu. Demba Ba muhteşem sağ ayağıyla her dakika kaleyi yokladı. Ve, ve en sonunda çift forvetin ikinci adamı Mustafa takıma penaltı kazandırdı. Demba Ba'nın penaltıdan attığı gol ise siyah ile beyazın birlikte nasıl da varolduğunu gösterdi.

UMARIM bundan sonra çift forvetle hücum eden bir Beşiktaş izleriz. Hayat siyah değil, sadece beyaz olur.

SON BİR NOT: Türkiye'nin en iyi kalecisi Cenk Gönen'dir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek