SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süper Lig’de Ebola paniği

Toplam 45 futbolcunun büyük bölümü ülkelerinin milli takımlarına çağrılıyor.... Fakat virüse yakalanma endişesi hemoyuncuları hemde kulüplerini endişelendiriyor.

Güncellenme: 09:57, 01/10/2014
Süper Lig’de Ebola paniği

AMKSPOR GAZETESİ / Safa Can KONUKSEVER

Süper Lig'de pek çok siyahi oyuncu, hastalık ve sıkıntılar yüzünden Afrika Kupası'na gitmek istemiyor

17 Ocak-8 Şubat tarihleri arasında Fas'ta düzenlenecek olan Afrika Uluslar Kupası öncesi ebola paniği yaşanıyor. Benzer durum Süper Lig ekipleri için de geçerli. Öyle ki her takımda Afrikalı oyuncu bulunuyor. Bunların bir kısmı da kupadamücadele edecek. Ancak futbolcular her ne kadarmilli takımlarına gitmek istese de, ebola ve benzeri ölümcül hastalıklar nedeniyle Afrika Kupası'na katılmamayı düşünüyor.

Kulüpler de bu konuda ciddi bir panik içinde. Öyle ki vücut sıvısı yoluyla bulaşan ebola virüsünün, futbolmaçlarında geçmesimümkün. Süper Lig ekipleri, virüsün kupa sırasında kendi oyuncularından birine bulaşması durumunda, Türkiye'ye döndükten sonra takımda yayılabileceği korkusunu yaşıyor. Aşı yapılacak ama…

Toplamda ligimizde 45 Afrikalı futbolcu var. Karabük, Gaziantep ve Trabzonspor'da 5'er isim var. Kupaya katılacak olanlara gitmeden önce aşılar yapılacak ve olası virüslerden korunması sağlanacak. Ancak aşı ebola için tamanlamıyla yeterli değil. Kupa öncesi Sağlık Bakanlığı ve TFF'nin de ortak bir çalışma başlatacağı öğrenildi.