SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Platini İstanbul’a gelmedi

UEFA'nın çarşamba günü İstanbul'da yapılacak zirvesine katılması beklenen UEFA Başkanı Michel Platini, son anda ailevi nedenler öne sürerek gelmekten vazgeçti.

Güncellenme: 15:39, 29/09/2014
Platini İstanbul’a gelmedi

Sporx’in haberine göre; İstanbul'da yapılacak UEFA zirvesinin, iddiaların aksine, UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi tarafından her sene geleneksel olarak düzenlenen ve Avrupa'nın çeşitli noktalarında komşu ülkelerin bir araya gelmesiyle gerçekleşen rutin bir istişare toplantısı olduğu ortaya çıktı.

UEFA'nın her yıl gerçekleştirdiği ve 2014 yılında da 6 ayrı ülkede yapacağı “üst düzey yönetim” adı verilen “bilgi alış verişi ve bilgilendirme” toplantılarının bu yılda sırasıyla İstanbul, Atina, Kiev, Londra, Madrid ve Frankfurt'ya yapılacağı bildirildi. Türkiye ile birlikte Rusya, Hırvatistan, Azerbaycan, Romanya, Makedonya. Arnavutluk ve Kazakistan'ın futbol federasyonlarının başkanları ve genel sekreterlerinin katılacağı bu seri toplantıların ikincisi ise bir gün sonra Atina'da yapılacak.

TOPLANTIDA UEFA’NIN EN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ ERZİK OLACAK

Türkiye adına TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve başkanvekili Servet Yardımcı ile TFF Genel Sekreteri Kadir Kardaş'ın katılacağı bu zirvede UEFA adına katılacak en üst düzey yönetici ise UEFA asbaşkanı Şenes Erzik olacak. UEFA Genel Sekreter vekili Yunanlı Teodoritis'in yöneteceği ve sadece bir gün sürecek olan bu bilgilendirme toplantısında ağırlıklı olarak UEFA'nın profesyonel kadrolarından isimler yer alacak. İstanbul'daki zirveye katılacak olan federasyon başkanı ve genel sekreterler ile UEFA profesyonelleri Salı günü İstanbul'da bir araya gelecek. Salı akşamı Pera Palas Otel'de bir araya gelecek olan ülke fedekasyon başkanları ve UEFA yetkililerinin yapacağı toplantı Çarşamba günü 09.00'dan 12.00'a kadar sürecek.

PLATINI GELMEK İSTİYORDU FAKAT…

Başkanlığını Şenes Erzik'in yaptığı ve planlamasını UEFA Ulusal Federasyonlar Komitesi tarafından yapılan İstanbul'da gerçekleşecek olan zirveye UEFA Başkanı Micheal Platini'nin katılamayacağı açıklandı. Platini'nin 2014 yılı istişare toplantılarının ilk ayağı olan İstanbul'daki zirveye açılış olduğu için daha önceden katılmayı planladığı ancak ailevi nedenlerden dolayı gelişinin iptal olduğu bildirildi.

GÜNDEM, PROJELER, TESİSLER, EĞİTİM V.S

UEFA Başkanı Platini ile UEFA Genel Sekreteri Giovanni İnfantino'nun katılmayacağı üst düzey yönetici olarak sadece Seneş Erzik'in yer alacağı bu toplantının içeriği de ortaya çıktı. Ağırlıklı olarak UEFA'nın son projesi olan “milli takımlar haftalarının” ülke federasyonları tarafından değerlendirilmesinin yapılacağı bu toplantıda UEFA'nın yanı sıra FİFA ile ilgili konularında masaya yatırılacak. UEFA'nın geleceğe dönük projeleriyle, tv yayınları, 2015 ile 2019 arası UEFA statüsüyle ilgili yapılacak olan değişiklikler, ülke federasyonlarına yapılan tesis yardımları, fonların dağılımı, UEFA'nın yeni futbol projesi futbol okulları, akedemiler ve gençler ile kadın futboluna yönelik eğitim programlarının tartışılacağı toplantı toplam 3 saatte tamamlanacak.