SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, Balıkesirspor maçında altyapıdan yetişen genç oyuncularla sonuca gitmenin  kendisini mutlu ettiğini belirterek, Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) genç  oyuncu teşviği konusunda çağrıda bulundu.

İlhan Cavcav yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig’in  4. haftasında Balıkesirspor’u 3-1 yendikleri karşılaşmaya, kendi altyapılarından  yetişen 5 oyuncuyla başladıklarını ifade ederek, “Bunu yapan başka bir takım var  mı? Federasyon yabancı sayısıyla uğraşmak yerine altyapıdan yetişecek oyuncularla  ve o oyuncuları A takımlara kazandırmakla uğraşsın” diye konuştu.

“Yabancı sayısını sınırladık da bütün takımlar eksiklerini  altyapılarından mı kapattı sanılıyor? Hayır yine transfer yapıldı” diyen Cavcav,  şöyle devam etti: “Altyapı oyuncusu oynattığınızda teşvik adı altında komik bir ödül  veriyorlar. Bu ödül de çocuk 30 maç oynarsa dişe dokunur bir meblağ oluyor. Laf  olsun, sırf ‘teşvik ediyoruz’ diyebilmek için… Altyapıları böyle teşviklerle  geliştiremezsiniz. ’18 kişilik maç kadrosunda 5, ilk 11’de de 2 tane altyapıdan  oyuncu olacak’ dersen işte o zaman senin, ülke futbolu ve altyapı konusunda  samimi olduğunu düşünürüm. Altyapı hocalarını biz yetiştiriyoruz, bu çocukları  biz yetiştiriyoruz, kendimizi riske atarak bu çocuklara şansı biz veriyoruz ama  ileride bir başarı geldiğinde, bu, yabancı sınırı diye bir garabete imza atan  federasyonun başarısı oluyor.”>

“Gençlerbirliği felsefesi …” 

Kırmızı-siyahlı kulübün her zaman olduğu gibi bundan sonra da genç  futbolculara önem vereceğini dile getiren İlhan Cavcav, Gençlerbirliği’nin  felsefesini “altyapıdan oyuncu yetiştirmek” olarak tanımladı.

Başkent ekibinin, genç futbolcuları Türk futboluna kazandırmaya devam  edeceğini ifade eden Cavcav, “Bu, federasyonun teşviği olmadan da böyleydi, şimdi  de sonrasında da böyle olacak. Bu sene Hacettepe’den 5 tane genç geldi. Bu  gelecek sezonda da devam edecek. Burada çalışan ve çalışmak isteyen herkes bunu  bilmeli. Bizim Gençlerbirliği olarak felsefemiz budur” diye konuştu.

“Alper Ulusoy beni mahcup etti”

İlk kez Süper Lig’de görev yapan Balıkesirspor maçının hakemi Alper  Ulusoy’a ilişkin maç öncesi dile getirilen endişelerin, kendisini de kaygılandırdığını belirten İlhan Cavcav, “Alper Ulusoy’un atandığını gördüğümde,  daha önce adını duymadığım için endişelendim” ifadesini kullandı. Cavcav, şöyle devam etti: “Biz yetiştiren bir kulübüz, bunu her zaman söylüyorum. Çok futbolcu,  çok teknik direktör, bir de böyle maçlarda çok hakem yetiştirdik. Sağolsun Merkez  Hakem Kurulu, genç kardeşlerimizi hep bizim maçlarımızda yetiştirdi ama Alper  Ulusoy beni mahcup etti. Oyunu iyi okuduğuna ve pozisyonları çok yakından takip  ettiğine şahit olduk. Bu şekilde adaletli ve doğru yönetimini devam ettirirse  eminim ki bu hakem kardeşimizin yolu açık olacaktır. Federasyona tavsiyem, hazır  tribünlerde az seyirci varken, ne kadar genç hakem varsa yetiştirsin. Zira  seyirci azlığından hakemler üzerinde de baskı kalktı.”

“İnsanlar futbolu unutacak” 

Balıkesirspor maçında tribünlerdeki büyük boşluğa da değinen İlhan  Cavcav, Ankara’da hiç bu kadar az seyirciye oynamadıklarını belirtti. Hem taraftara hem de yetkililere çağrıda bulunan Cavcav, bu konuda kendi üzerine düşeni fazlasıyla yaptığını kaydetti.

“Projeye de uygulamaya da destek verdim ve kendi üzerime düşeni  yaptım” diyen İlhan Cavcav, sözlerini şöyle tamamladı: “Şu dört haftaya bakınca bir yerlerde birileri yanlış yapıyor gibi.  Sistemin oturması için elbette zamana ihtiyaç var, bunu kabul ediyorum ama bu  zaman uzarsa insanlar futbolu unutacak. Ben yine de taraftarımızı bir kez daha  tribünlere davet ediyorum. Dün de gördük, takımımızda gencecik futbolcularımız  yetişiyor. Benim isteğim, ne onlar taraftarımızın desteğinden ne de taraftarımız  bu gençlerimizi izleme zevkinden mahrum kalsın.”

Yayınlanma Tarihi:13:26,