SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Böyle yardım olmaz olsun!

28 Eylül 2014

BİR ülkenin Olimpiyat stadının zemini bu haldeyse gerisini siz düşünün. Bu stadın zemininde bırakın futbol oynamayı, sağlıklı yaşam koşusu bile yaptırılmaz. İstanbul'un en kötü hava şartlarına sahip bölgede yer alan bu tesisin bundan böyle çilesi hiç bitmez. Rüzgarı, yağmuru, fırtınası bol olur.

MAÇA gelince her iki takım da birbirlerinden çok saha zeminiyle ve rüzgar ile mücadele ettiler. Bu gibi ortamlardan sadece futbolcular değil hakemlerde etkilenirler. Çünkü bu tarz müsabakalar, her türlü sürprize açıktır. Bilic'in geçen haftanın yıldızı Sosa'yla başlamaması bir sürprizdi. Ayrıca Demba Ba'yı çıkarması da yanlıştı. Bu taktiksel hatanın Beşiktaş'ın puan kaybında katkısı vardır. Bu sene Beşiktaş takımında görülen en olumsuz durumda futbolcuların kolay şekilde yorulması ve sakatlanıyor olmaları. Bu da antrenman tekniklerinde bir eksiklik olduğunu gösteriyor. Evinde kaybedilen iki puanı Beşiktaş çok arar. Eskişehirspor ise biraz daha dikkatli olsaydı galibiyeti almaları işten bile değildi. Ofsaytlar yanlış…

KARŞILAŞMADA çok tartışılan hakem kararları vardı. Beşiktaş'ın bulduğu golde Olcay, 3-5 santim ofsayt görünüyor ancak bu gibi pozisyonlar yardımcı hakem için çok zor ve şüpheli pozisyonlar. Zaten şüphelendiysen oynat tavsiyesi yardımcı hakemlere yapıldığı için yardımcının bu kararına saygı duymak gerekir. Öte yandan bana göre maçtaki en ciddi hakem hatası yardımcı hakem Volkan Narinç'in, Eskişehir'in buz gibi golünü ofsayt gerekçesiyle kesmiş olmasıydı. Burada orta hakeme yardımcı olmak yerine, hataya sürükledi. Halbuki Mori bu pozisyonda rakibinden 30- 35 santim daha gerideydi. Maçın son bölümlerinde Beşiktaş ceza sahası içince Eskişehirsporlu oyuncuya yapılan müdahalede ilk temas Eskişehirli oyuncunun sol ayağına yapılıyor. Burada hakem penaltıyı verse kimse bir şey diyemez. Fakat hakemin bu şüpheli pozisyondaki devam kararına da tıpkı yardımcı hakemde olduğu gibi saygı duyuyorum. Hakemin Mori'ye ikinci sarı karttan atması doğru bir karardı. Hakemin eğilip bükülmeden maçı yönetmesini çok beğendim.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek