SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray’ın Sivasspor’a 2-1 yendiği karşılaşmanın ardından Sabah Gazetesi yazarı Levent Tüzemen, Cesare Prandelli’nin Sneijder’den Pirlo yaratmaya çalıştığını ifade etti.

İŞTE O YAZI:

“Roberto Carlos’un Sivas’ı G.Saray’a karşı, “Ya sen kazan ya ben kazanayım” felsefesiyle oynayınca keyifli, bol pozisyonlu, çekişmeli, tempolu ve mücadele kalitesi yüksek bir oyun izledik. Galatasaraylı futbolcuların Sivas’a karşı motive olmalarının, coşkulu, diri, istekli, iştahlı oynamalarının temelinde Başkan Ünal Aysal’a verdikleri, “İyi oyun ve 3 puan” sözü etkili olmuştur. Prandelli, G.Saray’ı hazırlık döneminde 4-2-3-1 düzeninde oynattı. Sonra sistem 4-3-3’e döndü. Sivas maçındaki 3-5-2 sistemi maç kazandı. Sahadaki diziliş şaşırtıcıydı. İtalya Milli Takımı Uruguay’a karşı 1-0 kaybettiği maçta 3-5-2 oynamıştı. Savunmanın göbeğinde Bonucci vardı. Bu görevi Melo yaparken sağında Chedjou, solunda Semih oynadı. Teknik yönü güçlü Melo ile Prandelli belli ki topun savunmadan oyuna isabetli girmesini istiyor. Melo riskli oynamadığı sürece sorun olmaz. Gelelim Prandelli’nin şaşırtan ilginç tercihine…

Hollanda Milli Takım hocalarının bile aklına düşürmediği bir fikri Prandelli, Sneijder’i ön libero oynatarak uyguladı. Selçuk- Melo ikilisinden hücuma isabetli ve etkili paslar çıkmadığı için İtalyan hoca Sneijder’den “Pirlo” yaratmayı düşünüyor. Sneijder çok koştu öne doğru etkili ve isabetli paslar attı. Uygulamaya itirazım yok da Sneijder her maç Pirlo gibi istikrarlı oynar mı? Kazanırken 3-5-2 sisteminde ne gibi zaaflar yaşandığını da görmek gerekir. 3-5-2 güzel ama riskli bir sistem. Eğer geniş alanda oynar geriye hücumdan çabuk dönemezseniz rakibe ciddi pozisyonlar verirsiniz. Sivas bu pozisyonları fazlasıyla buldu ama Aatif-Utaka ikilisi beceriksizdi.”

Sabah

Yayınlanma Tarihi:11:54,