SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Telles’in milli takım şansı…”

Spor Toto Süper Lig’de bugün Galatasaray ile deplasmanda karşılaşacak olan Sivasspor’un Brezilyalı teknik direktörü Roberto Carlos, önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 08:55, 26/09/2014
“Telles’in milli takım şansı…”

Ligde Galatasaray’la karşılaşacak Sivasspor'un teknik direktörü Roberto Carlos, vatandaşı Melo'yu övdü. Bugün’e konuşan Carlos, “Gerçekten çok güçlü, lider ve üst düzeyde bir futbolcu. Her teknik direktör onu ister” dedi. “Türk Telekom Arena ve Sarı-Kırmızılı taraftarlar, takım gününde olmasa bile daha iyi oynamasını sağlıyor” diye ekledi.

Karşılaşmada öncelikli amaçlarının iyi bir futbol oynamak olduğunu belirten Brezilyalı çalıştırıcı, “Birincisi çok iyi bir futbol örneği vereceğiz; tıpkı geçen sezon yaptığımız gibi. Ardından gol bulmaya çalışacağız. Şansımızı sonuna kadar zorlayacağız” dedi. Carlos, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a hakaret içeren bir mesajı Twitter'dan retweet ettiği için 2 maç ceza alan ve bugün sahaya çıkacak vatandaşı Melo'dan ise övgü dolu sözlerle bahsetti. “Melo, her teknik direktörün takımında görmek istediği türden bir oyuncu. Gerçekten çok güçlü, lider ve üst düzeyde bir futbolcu. Tam anlamıyla komple bir isim” diye konuştu.

Bir gol…

Galatasaray'ın içerisinde bulunduğu durumun ve son maçta 3 puan kaybetmiş olmalsının kendileri için büyük bir avantaj sayılmayacağını belirten Brezilyalı çalıştırıcı, “Galatasaray, Galatasaray'dır. Türkiye'nin en büyük takımlarından bir tanesidir. Bizim için gerçekten çok zor bir maç olacak. Ama bizim günümüz olmasını diliyorum. Bir gol bulursak, sonrasında her şeyi lehimize çevirebiliriz” dedi.

Türk Telekom Arena'nın ve taraftarların önemine değinen Carlos, “Sarı-Kırmızılı taraftarlar, takım gününde olmasa bile daha iyi oynamasını sağlıyor. Ayrıca iyi oynayan rakip takımı da alkışlıyorlar. Geçen sezon bizi alkışlamışlardı. Şampiyonlar Ligi karşılaşmalarında oluşturdukları atmosferi hayranlıkla izliyorum” ifadelerini kullandı.

‘Telles'in milli takım şansı zor'

Son dönemdeki performansı nedeniyle eleştirilen ve Cesare Prandelli tarafından yedek bırakılan yurttaşı Alex Telles'e de değinen Brezilyalı futbol adamı, “Ben de Telles gibi sol tarafta oynuyordum. Bana göre büyük bir oyuncu. Brezilya'da çok iyi oynadı; Türkiye'deki futbol yapısı ve ortamı ise farklı. İnsanlar yeterli sabıra sahip değil. Ancak Telles, milli takım oyuncusu. Oynarsa dikkatli olmalıyız. Ofansif açıdan çok tehlikeli bir isim” dedi.

Telles ve Melo'nun milli takıma çağrılıp çağrılmayacağıyla ilgili olarak, “Melo zaten milli takım oyuncusu. Dünya Kupası gördü. Bana göre yeniden milli takıma gitme şansı elde edecektir. Telles'in işi ise biraz zor. O bölge için Filipe Luiz, Marcelo var. Ancak Alex Telles de çağrılma potansiyeli olan futbolcular arasında yer alıyor” dedi.

Diego, Alex'e göre daha hızlı

Diego ve Alex arasındaki farka değinen Carlos, “Alex varken takım onun için oynuyor, ona çalışıyordu. Topla iyiydi. Diego ise daha hareketli, daha hızlı ve pozisyonların içinde yer alan bir oyuncu” dedi.

Roberto Carlos, sezon başında Fenerbahçe'ye transfer olan vatandaşı Diego Ribas için, “Her şeyden önce çok tecrübeli bir oyuncu. Çok büyük bir teknik kaliteye sahip. Saha içerisinde lider karakterli bir isim. Oyunun hızını artırabilme özelliği var. Sarı-Lacivertliler'i daha hızlı oynayan bir takım yapacak. Takımı organize edip, oyun ritmini yükseltebiliyor. Fenerbahçe, Diego Ribas'ı alarak büyük bir transfer gerçekleştirdi” dedi.

İkisinin karşılaştırılması doğru değil

Diego'nun Alex'le karşılaştırılmasına da değinen Carlos, “Karşılaştırılmaları doğru değil. Stilleri farklı. Alex, oyunu aklıyla çok çabuk dönüştürebilen, duran topları mükemmel kullanan bir oyuncudur. Alex varken takım ona göre oynuyordu. Top ayağındayken iyiydi. Ama takım ona çalışıyordu. Oyun planının temelindeydi. Takım Alex için oynuyordu. Ancak Diego Ribas'la böyle değil. Diego daha hareketli, duran toplarda var, kornerlerde var. Bana göre Diego, Alex'e göre biraz daha hızlı, biraz daha pozisyonların içerisinde olan bir oyuncu” ifadelerini kullandı.