SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Federasyon resmen yasakladı

UEFA Şampiyonlar Ligi ile Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya futbol liglerinde kullanılan 'kaybolan köpük boya' (sprey), kanserojen madde içerdiği iddiasıyla Almanya'da yasaklandı.

Güncellenme: 18:09, 26/09/2014
Federasyon resmen yasakladı

AMK ÖZEL / ALİ GÜLEN – FRANKFURT

Bu dünya kupasında kullanılmaya başlanan ve serbest atışlarda topun duracağı, futbolcuların baraj yapacağı yeri çizmeye yarayan hakem köpüklerinin sağlığa zararlı olduğu açıklandı.

Alman denetleme kurumu TÜV, bu köpüklerin normalin çok üzerinde hormonal dengeyi bozucu oranda Parabene adlı maddeyi içerdiği belirtildi. “9,15 Fair-Play Limit” adlı köpüklü spreyin kullanımı Alman liginde yasaklandı. Ayrıca bu ürünlerin püskürtme sisteminin de yanma tehlikesi içerdiği belirtilirken, içindeki maddeler normal seviyeye çekilene kadar bu köpükler kullanılmayacak.

KULLANANA PARA CEZASI

Uyarılara rağmen bunu kullanan hakemlere ya da hakemlik kurumlarına para cezası verilecek. İki hafta içinde yeni köpüklerin çıkması beklenirken, şu ana kadar kullanımın da yasa dışı olduğu açıklandı. Kısa sürede tüm AB'de yeni normlara uygun köpüklerin kullanılması beklenirken karara karşı, hakemlerin ya da kulüplerin itiraz hakkı bulunmuyor. Arjantin'den ithal edildiği belirtilen köpüklerin kısa sürede Avrupa'da üretilmeye başlanması bekleniyor.

PARABEN NEDİR?

Birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılan, düşük maliyetli, zararlı bakteri ve mantar üremesini engelleyen ayrıca ürünlerin raf ömürlerini uzatan bir koruyucu madde.

İŞTE PARABEN'İN ZARARLARI

Meme kanseri olan kadınlardan alınan tümör örneklerinde oldukça fazla miktarda paraben tespit edildi. Vücuttaki hormonal reaksiyonları artıran kimyasal bileşiklerin kullanılması özellikle de östrojen hormonu ile yükselmesi, meme kanserinin yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Edinburgh Üniversitesi onkoloji uzmanlarının üzerinde yaptığı bir araştırmada 20 farklı tümörün 18'inde paraben bulunduğu saptandı.

 

Yayınlanma Tarihi:13:15,