SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

En çok merak edilen soru cevap buluyor, Ünal Aysal başkanlığa adaylığını koyup koymayacağını açıkladı. İşte Başkan’ın açıklamalarından satır başları…

– Taraftarın Burak ve Selçuk‘a tepkisini hoş görmek ve konu üzerinde fazla durmamak lazım. Buradan taraftarlarımızdan özel ricam şu; oyuncularımıza karşı daha toleranslı olun Onların üstüne gitmeyin.

Dördüncü yıldız lige çok değişik bir hava getirdi. Oyuncuların bundan etkilenmemesi mümkün değil. İyi tarafından bakmakmalıyız.

– Takımın  başarılı olacağından şüphem yok. Ligdeki en iyi kadro bizim. Hepsi elit ve özenle seçilmiş oyuncular.

– Prandelli ile görüştüm. Kadronun üzerinde çok fazla oynama yapmayacak. Sahaya standart bir 11 çıkaracak.

– Benim dönemimde hocaların istemediği hiçbir oyuncu transfer edilmemiştir. Onlar liste verir, transfer yapılır. Kaka‘nın transferini hiç düşünmedik. Sneijder büyük bir fırsattı.

Bizim ilk tercihimiz Prandelli değil Sayın Lucescu’ydu. Lucescu, bize geleceğinin sinyalini de vermişti.Shakhtar Donetsk’in başkanı Lucescu’dan rica etti. O da bir gönül adamı olduğu için orada kaldı. Hemen beni arayıp söyledi.

– Biz de Prandelli’yle yolları ayırmak istesek paranın konuşulacağını düşünmüyorum. İkimiz de gönül adamıyız. Oturup konuşuruz. Prandelli’nin elbette bende kredisi var. Şu anda o krediyi kullanıyor. Bir şey söylemek için erken. Bugün ayrılmak istese hiçbir cezai uygulama söz konusu olmaz. Oturulur anlaşılır.

– Hepimiz gönül bağıyla Galatasaray’a hizmet veriyoruz. Yönetim kurulu böyle kuruluyor. Birlik ve beraberlik çok önemli… İhanete uğradığımı düşünmüyorum ama hayal kırıklığına uğradım.

Sabri benim çok sevdiğim bir oyuncu. Kendisini çağırıp konuştum. Ancak kadroda olup olmayacağına hoca karar verir. Prandelli çok tecrübeli bir teknik adam. Sabri’yle ilgili karar vermeden önce takım içindeki ilişkileri araştırmıştır. Sabri’yi kadro dışı bırakan ben değilim, Prandelli. Ben karışmam. Bana kalsa ben para harcamak istemem ve Sabri’yi değerlendirmek isterim. Ancak hoca istedi ve biz sağ bek aldık.

Engin neden kadro dışı kaldığını basına verdiği röportajlarda gösterdi. Engin, iyi bir takım oyuncusu değil.

– Bir savunma oyuncusunun ayakta kalması lazım. Eboue sürekli yere düşüyordu ve her yere düştüğünde takım gol yiyordu. Bu yüzden böyle bir karar alındı.

– Melo‘nun twitterda o mesajı bilinçli olarak paylaştığını düşünmüyorum. Bir kulüp başkanına hakaret etmemiştir. Melo’nun üçlü çektirmesi yadırganmamalı. Taraftar talep edince, o da taraftarları eğlendirdi. Sabri de üçlü çektiriyor.

– Türkiye Futbol Federasyonu, Galatasaray söz konusu olduğunda ceza vermekte oldukça cömert davranıyor. Bir şey demeye gerek yok.

‘Melo gönderilsin’ diyorlar da, Volkan Demirel, Emre Belözoğlu için niye aynı şeyleri söylemiyorlar? Onlar daha ağırını yapıyor. Melo’nun ‘Küme düşmesi gereken bir takımla mücaedele ediyoruz’ demesi yanlıştı. Fakat o da çok tahrik edildi.

– Fatih Terim’e ciddi kırgınlığım var ama nefret boyutunda değil. Terim’in ayrılma sürecinde ona Milli Takım’ın başına geçip geçmeyeceğini sordum, cevap vermedi. Sonra gidip sözleşme imzaladı. Fatih Terim’le takım içi konuları konuşacaktık. Kendisine ulaşmaya çalıştık. CEO’muza ‘Başkan asistanımla konuşabilir’ demiş. Kırılma noktalarından biri oldu bu. Biz, geçen sene şampiyonluğu Terim’le olan ayrılık yüzünden kaybettik. Terim’le olan mesajlaşmalarımı ben kimseye göndermedim ve vermedim. Bir şekilde ortaya çıktı.

Divan kurulu toplantısını rencide edici buldum, güvensizlik olarak algıladım. Olağanüstü Divan Kurulu’nda ben de konuşmadım. Normal hayatta şakayı severim, iş hayatımda sevmem. Geri vites yapmadım.

Aile fertlerimin medya tarafından gündeme getirilmesi haysiyet kırıcı…

– Taraftarımın ve genel kurulun bana olan desteğinden bir endişem yok. Ancak Divan Kurulu’nun bana verdiği mesajlar çok önemli.

Alp Yalman ve ekibi tecrübeli bir ekip. Yönetime girecek arkadaşları duydum. Bizden Sedat Doğan yer alacakmış.

Galatasaray’ın gecikmiş, ödenmemiş vergi borcu yok. Diğer kulüper gibi taksitlendirilmiş vergi borcumuz var ve bunları ödüyoruz.

– İkinci arttırıma izin verilseydi, bugünkü borç 70 milyon dolar daha az olacaktı.

Ayşegül Hanım, birçok gerekçeyle 500 bin lirayı bizden almıştır. Bütün evrekları savcılığa verdik. Kendisi baya dişli bir hatun.

– Öncelikle 40 ay için herkese teşekkür ederim… 25 Ekim’deki seçimde aday olmayacağım.

Ali Dürüst‘e başkan olması konusunda ısrar ettim ancak kabul etmedi başka bir komisyonda çalışabilirim dedi.

Galatasaray’a verdiğim 40 ayımın tamamı helali hoş olsun. Gelmiş geçmiş bütün teknik direktörlerimden memnunum. Bunun karşısında hakkaniyetli bir spor yönetimi aradım ama bulamadım. Türk sporunun içinden geçtiği dönemden son derece mutlu değilim. Haksızlığın üzerine kurulmuş bir spor yönetimi olmaz. Benim kimseye kişisel olarak kızgınlığım kırgınlığım yok ama temsil ettikleri kurumlar adına kırgınlıklarım var.

Play-off olayı 3 Temmuz nedeniyle koyuldu. Yabancı kısıtlaması oldu futbolun değeri düştü. Avrupa’da şimdi başarılı olursak mucize yaratırız. Diğer takımlar 11 yabancı ile sahaya çıkarken biz 5’i ile çıkıyoruz.

– Basketbolda çok ciddi bir yarışma yaşandı. 3-3’lük bir duruma gelindi. Fener stadında hakkımız olan bir sayıyla kaybettik.  Son maçın Fenerbahçe stadında kurgulanmış bir Galatasaray mağlubiyeti olduğuna kanaat getirdik. Bu hakemler şaibeli bari bunları bizim maçımıza vermeyin dedim. Bizim bir sürü kupamız var. Devam eden 3 Temmuz sürecini halka ihbar etmek için final karşılaşmasına çıkmadık. Final maçının kurgulanmış bir maç olduğunu, Fener galibiyeti üzerine hazırlanmış bir maç olduğunu söylüyorum. Federasyonun bu kurguya dahil olduğunu gördüğümüz için rahatsız olduk ve durumu halka ihbar etmek için bu yola gittik.

– Galatasaray’ın mali yapısı diğer büyüklerden daha kötü değil, bilakis daha sağlıklı. Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin zararı bizden fazla. Kur riski en az olan kulüp biziz. Görevi devraldığımızda tamamen tersiydi.

Gitmesine en çok üzüldüğüm futbolcular Ujfalusi ve Elmander. Mutluluk veriyorlardı bana.

– Bütün taraftarlarıma, genel kuruluma, yöneticilerime, teknik ekibime ve oyuncularıma teşekkür ediyorum. Galatasaray’da maraton değil, bayrak yarışı vardır, güzel günler ve hizmet yarışı sürecektir, kimsenin şüphesi olmasın.

Yayınlanma Tarihi:00:55,