SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dev turnuvanın açılışı yapıldı

Türkiye'nin ev sahipliğinde 27 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2014 FIBA Kadınlar Dünya Basketbol Şampiyonası'nın açılış töreni yapıldı.

Güncellenme: 22:54, 25/09/2014
Dev turnuvanın açılışı yapıldı

Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış töreninde, FIBA Avrupa ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, FIBA’nın eski başkanı Bob Alphinston, katılımcı ülkelerin temsilcileri ve çok sayıda davetli yer aldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Bob Alphinston, FIBA adına Türkiye’de bulunmaktan dolayı memnuniyet duyduğunu belirterek, “Türkiye Basketbol Federasyonu, dev bir organizasyona ilham verme noktasında önemli çalışmalar yaptı. Burada Türk misafirperverliğinin tadına varacağız” dedi.

FIBA Başkanı olarak görev yaptığı dönemin son yılı olan 2010’da, Türkiye’nin Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası’na ev sahipliği yaptığını hatırlatan Alphinston, “O zaman ’12 Dev Adam’, sürpriz bir başarıyla finalde ABD’nin rakibi olmuş ve gümüş madalyayı kazanmıştı. Şimdi ise sıra kadınlarda. Organizasyonda yer alan tüm takımlara başarılar diliyorum” diye konuştu.

– Demirel: “Kadın basketbolu olmadan, Türk basketbolu olmazdı”

FIBA Avrupa Başkanı, FIBA Başkan Yardımcısı ve Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel yaptığı konuşmada, 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda yer alan takımları ağırlamaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

Demirel, Türkiye’nin 11 gün boyunca dünyanın en iyi kadın basketbolcularının ülkelerini gururlandırmak için yapacakları mücadeleye sahne olacağını dile getirerek, şunları söyledi:

“Türk basketbolu olarak bulunduğumuz nokta, federasyonumuz için 20 yıl önce başlayan özverili bir mücadelenin geldiği noktadır. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyorum. Kadın basketbolu olmadan, Türk basketbolu olmazdı. Art arda aldığımız başarılarımız, madalyalarımız ve 2012 olimpiyatları 5’inciliği önemli başarılar olmuştur. Şampiyonada mücadele verecek oyuncularımız, ülkemizin yetiştirdiği en değerli sporculardır ve hepimiz için gurur kaynağı olmuşlardır. Bu başarılı nesil üzerine inşa edeceğimiz geleceğimizi, çok önemli bir görev olarak görüyoruz. Basketbolun etkisi çok büyük ve bunu saha dışına taşımak bizim görevimiz. Herkesin çocuğu bir Işıl Alben veya Nevriye Yılmaz olamayabilir ama basketbol sayesinde disiplinli birer lider olmayı öğrenebilirler. Bunu için de şampiyona, Türk kadın basketbolu için yeni bir başlangıç anlamına da geliyor.”

“Ülkemiz sporunun çok ileri gittiği bir dönemi yaşıyoruz”

Demirel, organizasyon öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada da Türkiye’nin 2010 yıIında FIBA Erkekler Dünya Şampiyonası’nı düzenlediğini, şimdi ise Kadınlar Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapacağını aktardı.

Ülke sporunun çok ileri gittiği bir dönemi yaşadıklarının altını çizen Demirel, “Türkiye Basketbol Federasyonu bu dönemde çok verimli işler yaptı. Kadınlarda milli takımımız, son 2 Avrupa şampiyonasında madalya kazanarak ve olimpiyatlarda 5. olarak büyük başarılara imza attı. Şimdi cumartesi günü başlayacak FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonası’nda hedefimiz, yine grup maçlarını başarıyla tamamlayarak, çeyrek finale çok iyi bir başlangıç yapabilmek. Burada son güne kadar mücadeleyi sürdürerek, madalya kazanabilmek istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Ankaralı ve İstanbullu basketbolseverleri, dünyanın en iyi kadın basketbolcularını izlemek için salonlara davet eden Demirel, “Onların desteğiyle inşallah Fransa maçıyla çok iyi bir başlangıç yaparak, bu dünya şampiyonasını kadın basketbolumuz için yeni bir zafer organizasyonu olarak hatırlamak istiyoruz. Türkiye’nin her zaman yaptığı gibi iyi bir organizasyon olacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, gecede Turgay Demirel, 57. yaş günü dolayısıyla hazırlanan pastayı kesti. Gecede konuklar, Demet Tuncer tarafından seslendirilen şarkılarla eğlendi.