SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Siyah-beyazlı kulübe transferi öncesinde yapılan sağlık kontrollerinde, Kanadalı oyuncunun astımı olduğu belirlendi.

Milliyet’in haberine göre Hollanda Ligi'nde PSV Eindhoven'da oynadığı dönemde de ilaç kullandığı dile getirilen oyuncu için geldiği ilk sezon Türkiye Futbol Federasyonu'na başvurundu ve ilacı konusunda “Tedavi Amaçlı Kullanım İstinası” istendi.

Solunum yolu ile alınan glükokortikosterod için TFF'den izin aldığı söylenen Atiba Hutchinson'ın, Kanada Milli Takımı'nda forma giymesi ve siyah-beyazlıların Avrupa kupalarında mücadele etmesi nedeniyle FIFA ve UEFA'nın da iznini aldığı dile getirildi. Türkiye Futbol Federasyonu'ndan alınan bilgiye göre, bir ilaç için “Tedavi Amaçlı kullanım istisnaları”nın kriterleri şu şekilde sıralanıyor: Oyuncunun, yasaklanmış madde ya da yöntemi kullanmaması durumunda ciddi sağlık problemleri yaşayacak olması, maddenin tedavi amaçlı kullanımının oyuncunun performansını önemli oranda arttırmayacak olması ve yasaklanmış madde ya da yöntemden başka makul bir tedavi alternatifinin olmaması.

Kronik astım ve egzersiz ile uyarılan astım olması durumunda Federasyon, bu istisnayı dört yıllık süre için veriyor. Ancak muafiyet döneminde, göğüs hastalıkları uzmanı veya astım konusunda deneyimli bir doktor tarafından en az yılda bir, takip tetkik sonuçlarının TFF Dopingle Mücadele Kurumu'na sunulması zorunlu tutuluyor.

Yayınlanma Tarihi:22:26,