SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zaferin şifresi Sosa

23 Eylül 2014

BURSASPOR taraftarının bir sezon boyuncaiple çektiği maç herhalde Beşiktaş karşılaşmasıdır. Dün Atatürk Stadı'nın tribünlerinde oluşan derin boşluklar Türkiye'de bu sezon futbolun ağır darbe aldığının son örneğiydi. Bunun sebebine ister Passolig uygulaması ister başka birşey deyin Bursa-Beşiktaş rekabeti tribüne 10 bin seyirci toplayamıyorsa bu iş bitmiştir ve tribün kültürü yok olmaya yüz tutmuştur.

GEÇEN sezon 3-0 konuk ekibin zaferiyle biten maç Beşiktaş'ın son yıllarda sergilediği en efektif ve etkili futbola sahne olmuştu. Siyah- beyazlılarda bu galibiyet sanırım morfin etkisi yaratmış ve henüz o zaferin etkisinden uyanamamışlar. İlk 45 dakikada öyle bir Bursa vardı ki, sahada Kara Kartal'ın gol yememesi bir mucizeydi. Zaten 5. dakikada Slaven Bilic'in ceketini çıkarması Beşiktaş'taki sıkıntının boyutlarını gösterir nitelikteydi. Özellikle yeşil beyazlıların Fransa'dan getirdikleri Bakambu, Beşiktaş savunmasının sağ tarafını delik-deşik etti. Bursa; Fernandao, Volkan ve Bakambu ile önemli fırsatlardan yararlanamazken, iki pas yapamayan Bilic'in öğrencileri bir pozisyon bile bulamadı. Hırvat teknik adamın bitime 3 dakika kala sahanın en kötüsü Oğuzhan'ı kenara alması genç yeteneğe son uyarı gibiydi.

SOSA'NIN ardından bocalayan Necip'in yerine ikinci devrenin başında Serdar'ı alan Bilic doğruyu buldu. Kara Kartal doğru 11'e dönmesiyle ev sahibinin hızı da kesildi. İkinci yarıda mücadele başka bir boyuta büründü. Tek taraflı olan maç dengeli bir hal aldı. Sosa, Beşiktaş'a büyük dinamizm getirdi. Haftalar ilerledikçe Arjantinli, Beşiktaş için büyük  kazanç olacak. İlk tehlikeli pozisyonunu 60'da Olcay ile bulan konuk ekibe altın değerindeki gole de gurbetçi yıldızıyla ulaştı. Golde Sosa'nın klas topuk pası gecenin hareketiydi. Oyuna girdikten sonra dengeleri değiştiren Sosa zaferin anahtarıydı. Beşiktaş çok zorlandığı bir gecede altın değerinde bir galibiyet aldı. Bu sonuç Kara Kartal'a yeniden büyük bir moral motivasyon verecek. Bu arada özellikle ilk 45 dakikada futbolun tüm gereklerini yapan ama golü atamayan Bursa doğru yolda. Yeşil-beyazlılar, Şenol hocada ısrar etmeyi sürdürsün.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek