SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Endüstriyel futbola sessiz protesto

Almanya İkinci Ligi'nde dün oynanan Union Berlin - RB Leipzig karşılaşmasında taraftarlar, eşi benzeri görülmemiş bir protestoya imza attı

Güncellenme: 16:24, 22/09/2014
Endüstriyel futbola sessiz protesto

Cihan ÇINAR / amkspor.com

Tamamen taraftar desteği ile ayakta kalan bir kulüp olan Union Berlin, At Alte Förstere stadyumunda enerji içeceği devi Red Bull’un sponsorluğunda alt liglerden tırmanışa geçerek ikinci lige kadar yükselen RB Leipzig’i ağırladı.

Oldukça mütevazi ve endüstriyel futbola karşı duruşuyla bilinen Union Berlin kulübünün taraftarları, RB Leipzig 11’i sahaya çıktığı andan itibaren 15 dakika boyunca stadyumda çıt çıkarmadı. Yaklaşık 20 bin taraftarın üzerinde stat girişinde dağıtılan siyah pançolar, ellerinde de ‘Leipzig’de futbol kültürü can veriyor – Union hâla canlı’ yazılı broşürler vardı.

Stadyumun dört bir yanına yerleştirilen pankartlar da dikkat çekiciyidi: Futbolun işçilere, sadakâte, duyguya, finansal fair play’e, tutkuya, tarihe, bağımsızlığa ihtiyacı var…

Taraftarların bu sessiz protestosu, meyvesini çabuk verdi. Lige kötü bir başlangıç yapan Union Berlin, Sebastian Polter’in kaydettiği golle RB Leipzig’i 2-1 mağlup ederek hem bu sezonki ilk galibiyetini aldı ve sonuncu sıradan kurtuldu hem de rakibine ilk mağlubiyetini tattırarak liderlikten etti.

Maçın ardından punk muzik ikonu Nina Hagen’in söylediği kulüp marşı “Eisern Union” stadyumda yankılandı, taraftarlar endüstriyel futbola karşı kazanılan bu sembolik zaferi çılgınca kutladı.

RB Leipzig, 2009 Mayıs ayında Red Bull’un milyoner sahibi Dietrich Mateschitz tarafından kuruldu. Kulüp, Bundesliga 2’de mücadele etmesine rağmen yalnızca bu yaz transfere 12 milyon Euro harcadı. Taraftar desteği pek de umrunda olmayan kulüp yönetimi, kulüp üyelik bedelini gereğinden çok daha pahalı yaptığı için eleştirildi. Kulübün hâlihazırda yalnızca 300 üyesi bulunuyor.

Union Berlin ise RB Leipzig’den çok farklı olarak, tam bir taraftar kulübü olarak göze çarpıyor. 1966 yılında kurulan Union, soyu tükenmeye yüz tutmuş amatör ruhun günümüzdeki en parlak örneklerinden biri. Geçtiğimiz yaz kulüp yönetimi, taraftarların Dünya Kupası’nı birlikte izleyebilmeleri için saha içine dev bir ekran kurdu, stadyumun kapılarını bedavaya açtı. Daha önce de yaklaşık 1500 taraftar, stadyumun onarılmasında gönüllü olarak çalışmıştı.

Yayınlanma Tarihi:15:41,