SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Acemi dersi

17 Eylül 2014

İki takımı bir kantara koyup tartsak heralde Galatasaray her bakımdan ağır basar. Ekonomik değer olarak Galatasaray, Anderlecht'in kat be kat üzerinde. Deneyim desen o da Galatasaray da fazla. Ama iş futbol kantarına gelince ortada ölçüler değişiveriyor. Pek çoğu belki de ilk kez Devler Ligi maçına çıkmış olan Anderlecht'li oyuncular, futbol anlayışı ve uygulaması bakımından Galatasaray'a acı bir futbol dersi verdiler. Kendi evinizde Şampiyonlar Ligi serüvenine iyi başlamak için kazanmak zorunda olduğunuz bir maçta böylesine bir üretim kısırlığına düşerseniz bu son kaçınılmazdır. Çok adamla kapanıp, inanılmaz bir şekilde ayağa pas yaparak atağa çıkan Anderlecht takımının saha içi yardımlaşması sanırım Galatasaray'a futbolun 11 kişinin birlikte oynaması gerektiği bir oyun olduğunu en güzel şekilde göstermiştir.

MUCİZELERE KALMIŞTI

EĞER kazanmak zorunda olduğunuz bir karşılaşmada kalabalık bir şekilde ortayı kapatan rakibinizi buradan delmek için uğraşıyorsanız, boşuna bir çaba içerisine girmişsiniz demektir. Galatasaray dün gece bu yanlışı o kadar çok yaptı ki, bırakın gol atmayı pozisyon üretmesi bile mucizelere kalmıştı. Ne zaman ki top bir kez kanada indi, oradan da sarı-kırmızılıların teselli golü geldi. İşin basitini yapmak varken, olayı bu kadar karmaşık hali getirmenin anlamını çözen varsa buyursun açıklasın. Anderlecht çok adamla savunma yapıp çabuk hücuma çıkarak, Galatasaray'dan çok daha fazla pozisyon üretti ve çok daha fazla tehlikeli oldu.

BEREKET versin kalede yetenekli ve deneyimli Muslera var… Hiçbir oyun kurgusu ve hücum planı olmayan Galatasaray kaybedeceği maçtan son dakika golüyle tek puan çıkardıysa yatsın kalksın rakibin acemiliğine şükretsin. Dün gece gördüğümüz futbol anlayışı Şampiyonlar Ligi'nde Galatasaray'ı çok ileriye taşımaz. Özellikle bu kadar verimsiz bir orta alan topu hücum noktalarına taşıyamıyorsa Prandelli'nin bu konuyu ciddi ciddi düşünmesi gerekir. Bir diğer önemli nokta da bu savunma hatalarıyla daha çok korkulu rüya görüleceği gerçeğidir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek