SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya Serie A‘da ilk 2 haftasında yapılan maçlarda taraftarlar, tribünlerin yalnızca yüzde 55’lik kısmını doldurdu.

 

The Guardian gazetesinin yaptığı araştırmaya göre, birçok İtalyan taraftar bu sezon Serie A maçlarına gitmeyi tercih etmedi. Tribünlerden maçı izleyen taraftarların oranı, yalnızca yüzde 55,8 olarak dikkati çekti.

Maçlara ilginin azalma nedenleri arasında holiganizmin artış göstermesi nedeniyle birçok taraftarın karşılaşmaları güvenlik endişesiyle televizyondan izlemesi ve statların yenilenmemesi sayılıyor.

 

YETKİLİLER DÜŞÜNCELİ

Milan‘ın sezon açılışında sahasında Lazio ile yaptığı maçta 80 bin kişilik San Siro Stadı‘nda sadece 37 bin biletli seyirci bulunurken, Udinese ile Empoli arasında yapılan maçı ise 8 binden az taraftar izledi.

İtalya‘da taraftar sayısında önemli derecede kan kaybının yaşanması, yetkilileri de düşündürüyor. Juventus‘un 3 yıl önce kendi stadını inşa etmesinin ardından Serie A‘da üst üste 3 şampiyonluk yaşaması, diğer kulüpleri de harekete geçirdi.

Roma, 2016 yılına kadar yeni bir stat inşa etmeyi planlarken, Milan, Inter ve Sampdoria ise statlarını yenileme çalışmasına başladı.

 

AVRUPA’DA DURUM FARKLI

Avrupa‘nın diğer önemli liglerinde ise seyirci sayısında düşüş yaşanmıyor. İngiltere Premier Lig‘de tribünlerin yüzde 98,4’ü, Bundesliga‘da yüzde 93,6’sı, Hollanda Eredivisie‘de yüzde 90’ı, La Liga‘da yüzde 75,4’ü ve Fransa Ligue 1‘de yüzde 69,3’ü doldu.

Bundesliga‘da Borussia Dortmund‘un Bayer Leverkusen ile yaptığı maçta 80 bin kişilik stadın tamamı dolarken, Premier Lig‘de Manchester United‘ın Swansea City‘e evinde yenildiği karşılaşmada ise 75 bin 339 biletli taraftar takımına destek verdi.