SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin eski teknik direktörlerinden Aykut Kocaman, Hürriyet gazetesine Trabzonspor-Fenerbahçe maçını değerlendirdi.

İşte Aykut Kocaman’ın açıklamalarından dikkat çeken bölümler:

SORU: İsmail Kartal ve Halilhodziç’in performansını nasıl buldunuz?

YANIT: Genel olarak iki antrenör de rakipleri hakkında iyi çalışmışlar. Hafta boyunca birbirlerini ezberlemişler. Tüm zaaflarını ve pozitif yanlarını analiz etmişler. İki antrenörde sahada doğruları yaptılar. Sahada ve kenarda oturan oyuncu grubu da iki takım adına doğru düzenlenmiş, doğru oyunculardı. Trabzonspor’un maçı istediği gibi götürmesinde en önemli etken Fenerbahçe’nin kenar oyuncuları Caner ve Gökhan’ın oyuna yeterince girememesiydi. Bu Trabzonspor’un başarısıydı, o bölgeyi çok iyi kapatıp tedbirlerini çok iyi almışlar.

Trabzonspor Teknik Direktörü Halilhodzic ve İsmail Kartal maça çok iyi çalışmışlar. Rakiplerini her ayrıntısıyla iyi analiz etmişler.

SORU: Bir teknik adam gözüyle kadrolar elinize geçince ne düşündünüz?

YANIT: Trabzonspor büyük bir değişim gösterdi. 4 resmi maç yaptılar ve arka arkaya oynayan 11’leri yok. Bu açıdan maça dezavantajlı çıktılar.. Uyum sorunu yaşanacağı maç öncesi hissediliyordu. Peki avantajı ne olacaktı? Fenerbahçe son dönemlerde Trabzonspor’a karşı çok ciddi skor ve oyun üstünlüğü kurdu. Yeni kadro bu ruhsal ve nicel baskıyı hissetmeyecekti. Bu da Trabzonspor’un avantajıydı. Bunun yanı sıra yeni gelen oyuncular fiziksel açıdan geçen seneki Trabzonspor’a göre bir adım önde görünüyor.

F.Bahçe için ise en önemli avantaj, son yıllarda süregelen uyumlu ve kuvvetli kadrosu ile oyun yapısı. Genel olarak oynayan kadrodan Meireles ve Volkan dışında farklılık yoktu. Maç oncesinde bu F.Bahçe’nin en büyük avantajı olarak gözüküyordu.

SORU: Maçın genel bir değerlendirmesi yapabilir misiniz?

YANIT: Yeni oyunculardan oluşan ve kazanmayı çok isteyen bir Trabzonspor vardı sahada. Bir taraftan da oyunu kontrol etmeye çalışan bir Fenerbahçe. Olmayan şeyler neydi? Fenerbahçe’nin Gökhan’ı ve Caner’i oyuna sokamaması en büyük dezavantajı oldu. Trabzonspor kanatları kapatmıştı. Fenerbahçe’nin atakları daha fazla merkezde gelişmeye başladı. İkinci devre Trabzonspor’un en çok istediği şeyi sundu. Yani Fenerbahçe’nin orta alandaki top kayıpları. Buradaki top kayıpları 67. dakikaya kadar Trabzonspor’un 4 pozisyon bulmasını sağladı. Alper oyuna girince kontrolü yine F.Bahçe aldı ama kanatları oyuna giremedi.

GOL YEMİYORLAR

Fenerbahçe kendi oyununu oynadı. Rakibi kendi sahasına doğru itti. Emre’nin, Diego’nun olduğu orta alan topun takımlarının ayağında kalmasını sağladı. Gökhan Gönül’ün ve Caner’in devreye girememesi ile hücumdaki verimlilik azaldı. Trabzonspor’u da tebrik etmek gerek. Gol bulamasa da gol yemeyen bir takım. Son derece mücadeleci ve defansif anlamda uyum sorununu atlatmış görünüyorlar. Kanatları çok iyi kapattılar.

DIEGO RIBAS AVANTAJ MI? YOK DEZAVANTAJ MI?

F.Bahçe açısından söylenmesi gereken en önemli şey Diego ile forvet hattının birlikte oynamayı öğrenmesi gerekliliği. Biraz intibak süresi olacak gibi görünüyor. Her şeyin avantajı olduğu gibi bir dezavantajı da olabilir. Diego ile birlikte takım ofansif ve defansif dengeyi yakalarsa Fenerbahçe’nin işi kolaylaşır.

Ama bunun tam tersi de olabilir. Bunun nasıl bir duruma dönüşeceğini zaman içerisinde göreceğiz.

DAHA BEKLEMEK GEREK

SORU: Oyunun gidişatına bakılınca Diego’nun ilk 11’de olmasının lüks olduğunu söyleyebilir misiniz?

YANIT: Hayır dünkü oyun için bunu söyleyemem. Ama Diego için biraz daha beklemek gerek. Bazı takımlar için alışkanlıklar vardır. Bir şeyleri ilave etmeye çalışırken bir şeyleri kaybetme riski de var. Bunu göz ardı etmemek gerek. Bu maç bu anlamda ölçü değil. Trabzon çok zorlu deplasmandı. Zaman içerisinde Diego’nun takımı olumlu mu olumsuz mu etkileyeceğini göreceğiz. Bu konuyu biraz daha gözlemleyip öyle değerlendirmeyi tercih ederim.

Hürriyet