SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

İngiltere Milli Takımı‘nın efsane savunma oyuncularından Rio Ferdinand, üç yıl önce John Terry ve kardeşinin yaşadığı küfür olayını hiçbir zaman affedemeyeceğini söyledi.

Sezon başında 12 yıl formasını giydiği ve kaptanlığa kadar uzandığı Manchester United‘dan ayrılarak QPR’a transfer olan Ferdinand, Terry hakkında çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Bir dönem Türkiye’de Bursaspor ve Antalyaspor formaları da giymiş olan kardeşi Anton Ferdinand’a “S… git! Kara p…” şeklinde ırkçı saldırıda bulunan ve küfür eden Terry ile ilgili “Hayatı boyunca en büyük aptal olarak kalacak. Onu hiçbir zaman affetmeyeceğim” dedi.

 

“ÖZÜR DİLEMESİNİ BEKLERDİM”

İngiltere Milli Takımı‘nda birlikte oynadığı Terry‘nin ırkçı biri olmadığını söyleyen Ferdinand, The Sun’a yazdığı otobiyografisinde “Onun bu sözleri ırkçı bir yaklaşımla söylediğini düşünmüyorum. Maçın tansiyonu içinde bazen böyle şeyler olabiliyor. Bunu anlayabilirim. Ancak özür dilemesini beklerdim. Bunu yapmadığı için kendisini ömür boyu affetmeyeceğim” dedi.

Yakın arkadaşı Ashley Cole ile aralarının da bu olay yüzünden açıldığını söyleyen tecrübeli stoper “Terry‘nin sözlerini desteklediği için artık Cole ile görüşmüyorum. Mahkemeye onu savunmak için gitti. Bu olaydan sonra benim için bitti. Bu cümleler nasıl desteklenebilir? Anlayamıyorum” açıklamasında bulundu.

 

NE OLMUŞTU?

Hatırlanacağı üzere 2011 yılında Chelsea ile QPR arasında oynanan karşılaşmanın ardından Anton Ferdinand, Terry‘nin kendisine ırkçı saldırıda bulunduğunu açıklamış ve küfür ettiğini savunmuştu. Bunun üzerine spor mahkemesine çıkarılan Terry, ırkçılık suçlamasından aklanmış ancak küfür ettiği için ceza almıştı.