SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Türk programına telefonla bağlanan. Cavcav, dün kaybettikleri Bursaspor maçının ardından yaptığı, “Mustafa Kaplan’ı görevden aldım. Takımı haftaya ben çıkaracağım” açıklamasıyla ilgili konuştu.

Cavcav, şunları söyledi:

“10-12 yaşımdan itibaren 19 Mayıs Stadı’nda maç izleyen biriyim. Nasıl başkan olarak maçları kaçırmıyorsam, o zamanlarda da kaçırmıyordum. Daha evvel diğer Ankara takımlarının maçlarını da izliyordum. İyi futbolu analiz eden iyi bir seyirciyim. Mosheou, Khuse ve Kona’yı Afrika’ya gidip aldığım zamanlar bana başka futbolcuları tavsiye etmişlerdi. Ben tavsiye edilenleri almadım. Bunları aldım. Ve tek maç izleyerek aldım. 3-5 maçlarını izlemedi. Geremi de bunlara dahildir. Hepsi başarılı oldu. Gençlerbirliği olarak kasamıza iyi paralar koyduk. Allah’tan başka kimseye borcu olmayan bir kulübün başkanlığını yapmaktayım. Ben, kendimi o kadar bu işin içine verdim ki Gençlerbirliği galibiyeti ya da mağlubiyeti beni etkiliyor. Dün yaptığım hareketin doğru olmadığını kabul ediyorum. Ama sinirliydim. Hocaya değişiklik için yaptığım istek doğru değildi. Hiçbir zaman takımı ben yapmadım. Ama ben bu hocayı, hoca değil bir ağabeyi görerek davrandım. Yeni gelecek teknik direktörle de böyle olacağız diye bir şey yok.”

Kulüpler Birliği Onursal Başkanlığı’na getirilen Cavcav, ligdeki gergin ortamla ilgili de şöyle konuştu:

“Fenerbahçe Galatasaray’la, Galatasaray Fenerbahçe’yle, Fenerbahçe Trabzonspor ile, Trabzonspor da Fenerbahçe ile uğraşıyor. Bunlar kara leke olarak tarihe yazılacaktır. Büyüklük Allah’a mahsustur. Bu 4 tane büyük kulübümüzün bir araya gelip birlik ve beraberliğe çanak tutması lazım. Ben TFF’nin yerinde olsam bu 4 kulübü, Türkiye 1. Ligi’nden ihraç ederim. Bundan daha iyi olmazsa şerefsizim. 14-13 kulüp de kalsak ben hayatta olduğum müddetçe vakfı dağıtmam. Ben yabancı oyuncu ile ilgili 6+2 kararı konusunda anlaştım. Tüm kulüplerden alınan onay ve noter imzasıyla yürürlüğe koyulacağı söylendi. Bunu engelleyen Sayın TFF Başkanı Yıldırım Demirören. Beni aradı, “Bu kağıtları bana göndermene gerek yok” dedi. “Bana, senin yaşlı olduğun için itiraz edemediklerini söyledirler” dedi. Ben de toplantıda bunu sordum. Kulüp temsilcileri, “Biz böyle bir şey demedik” dediler. Ben de “O zaman bu vakfın başkanlığını yapmam” dedim. İstifa ettim.”

“MENAJERLER, ‘BAŞKANA EL ALTINDAN PARA VERİYORUZ DEMİŞLER” Cavcav, menajerle ilgili sorunlar yaşadığını söyleyip, geçtiğimiz günlerde başına gelen bir olayı anlattı:

“Kulüplere sesleniyorum. Çok kötüye gidiyor. Yeni bir olay geldi başıma. Menajerler futbolcuya diyor ki, “Seni Gençlerbirliği’ne götürüyorum, 550-600-650 bin Euro alırsın ama senden 250 bin Euro’sunu alırız” diyor. Futbolcu da “Çok para” diyor. Menajerler, “Biz bu parayı başkana elden veriyoruz. Başkanın hesapları kapalı olduğu için gayrıresmi olarak ona veriyoruz” diyorlar, kendi ceplerine atıyorlar. Bütün kulüplerimize sesleniyorum. Bu menajerlik olayını ülkemizden kaldırmadığımız müddetçe benim okulumda 1300 tane sporcum var. 12-13 yaşındaki çocuğun menajeri var. Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye futbolunda bir sürü düzgün çalışan insan var. 3-5 tane de yapılmayacak işleri yapanlar var. Bu tabii ki ülkeyi bağlamaz. Ama ben alnından mı okuyacağım dürüst mü diye?”

“EN ÇOK PARAYI GEREMİ’DEN KAZANDIM” Oyuncu satarak kazandığı bonservis bedelleriyle ilgili bir soru üzerine tecrübeli başkan, “En çok parayı Geremi’den kazandım. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’dan çok kazandım. Allah onlara zeval vermesin” dedi.

“AZİZ YILDIRIM TÜRK FUTBOLUNDAN ELİNİ AYAĞINI ÇEKMELİ” İlhan Cavcav, son olarak Aziz Yıldırım’ın Türk futbolundaki herkesin bildiklerini anlatıp, yargılanması gerektiği yönündeki söylemlerine şu şekilde cevap verdi:

“Ben Aziz Yıldırım’a şunu söylemek isterim: Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü. Açılırsa Türkiye duman olur. Bunları açmanın faydası yok. Fenerbahçe’yi bırakacak. Türk futbolundan elini ayağını çekecek. Bu adam elini ayağını çekmedikçe Türk futbolu bir adım ileri gitmez. Birkaç yıl sonra kulüpler kapanır. Tek sorumlu Yıldırım’dır.”

KAPLAN: “SAYGI DUYUYORUM” Görevine son verilen teknik direktör Mustafa Kaplan da Cavcav’ın ardından Spor Türk’e bağlandı. Kaplan, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Dünkü maçtan sonra başkanımız böyle bir karar aldı. O zaten bizim babamız, büyüğümüz. Kırgın, dargın da değiliz. Dünkü maçın böyle bitmesini de istemezdik. Sonuçta biz de bu futbolcularla çalışıyoruz. Bazı değişiklikler yaptık. Eminim ki başkanım bunları söylememiştir. Sonuçta mağlup olduk, o da bizi görevden aldı. Büyüğümüzdür, saygı duyarım. Yukarıdan aşağıya oyuncu değişikliği talimatı vermiş. Başka bir oyuncumuz sakattı. Bunu yapmamız mümkün değildi. Değişiklik yapmaya gerek duymadım. Hiçbir tatsızlık yok. Ben o kulüpte 6 yıl çalıştım.”

Habertürk

Yayınlanma Tarihi:15:42,