SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

Eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan‘ın, İranlı yatırımcı Rıza Sarraf‘tan aldığı iddia edilen 700 bin dolarlık saat skandalı Türkiye gündemine oturmuştu. Hakkında soruşturma başlatılan Çağlayan, saati kendisinin aldığını söylemiş ancak gösterdiği belgenin sahte olması nedeniyle inandırıcı olamamıştı.

 

Bu skandala benzer bir olayın FIFA‘da yaşandığı öğrenildi. İngiliz ve Alman basınında yer alan haberlere göre son Dünya Kupası‘nı düzenleyen Brezilya Futbol Federasyonu‘nun, FIFA yetkililerine lüks kol saatleri verdi. Haberlerin medyaya sızmasının ardından soruşturma başlatan FIFA Etik Kurulu, aralarında Başkan Sepp Blatter ve İcra Kurulu Başkanı Şenes Erzik‘in de bulunduğu 25 yetkiliyi araştırmaya başladı.

İddialara göre Brezilya Futbol Federasyonu, değeri 30 bin ila 270 bin TL arasında değişen saatleri FIFA yetkililerin dışında Güney Amerika Futbol Konfederasyonu üyelerine ve turnuvaya katılan ülkelerin federasyon başkanlarına da dağıttı. Saatlerin ‘Turnuva anısı’ olarak hediye edildiği söylendi.

Yayınlanma Tarihi:14:50,