SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İspanya Birinci Futbol Ligi‘nin (La Liga) 3. haftasında deplasmanda Real Madrid‘i 2-1 yenen Atletico Madrid‘de oyuna ikinci yarı giren ve galibiyet golünü atan Arda Turan, İspanyol basınında öne çıkan isim oldu.

 

“Arda maçı değiştiriyor ve Real Madridlilerin huzurunu kaçırıyor” ifadesini öne çıkaran Marca, “Türk futbolcu golüyle ve ortaya koyduğu büyük futboluyla Atletico‘ya rehberlik ediyor. Arda Turan, küçük ve çok akıllı Türk” ifadelerini kullandı. “Cerrah Arda” yakıştırması yapan İspanyol gazetesi, “Arda, sihirli bir lambadan çıktı. Yarım saatte futbol dersi ve resital verdi” diye yazdı.

“Cristiano, Madrid‘i sadece Arda sahaya çıkana kadar ayakta tutabildi” ifadesini öne çıkaran As gazetesi de, “Arda, yaranın üzerine tuz serpti” diyerek, Real Madrid‘de sezon başında görülen kötü futbolun Atletico Madrid maçında daha belirginleştiği kaydedildi. As gazetesi ayrıca, “Arda maçın yırtıcı yıldızı oldu. Arda bir gol attı ve ikinci gole de çok yaklaştı. Madrid‘in zehirli iğnesi oldu” diye yazdı.

 

El Mundo Deportivo da “Arda sahaya girince oyunun ritmini değiştirdi. Bir gol attı ancak daha fazla da atabilirdi. Arda, büyük bir matador gibi büyük kapıdan döndü” yorumunu yaptı.

El Pais gazetesi, “Arda farklı” başlıklı verdiği haberde, “Arda oyuna girdikten sonra sahanın patronu oldu. Özgür, ne yapacağı önceden belli olmayan ve top tutmada inanılmaz kapasiteye sahip bir futbol oynuyor. Maça ve bir türlü sistemini değiştiremeyen takımına hayat vermek için sahaya girdi. Tüm bu faktörler onu, Maradonavari bir giriş yapmaya mecbur kıldı. Sadece, çapraz bir vuruşla gol atmakla kalmadı, öngörülmezliğiyle Ancelotti‘nin futbolcularının motivasyonunu bozdu. Arda, son ana kadar niyetini belli etmeyen futbolculardan biri ve bu özelliği onu Simeone‘nin düşündüğü futbolculardan farklı kılıyor” yorumunda bulundu.

 

Arda‘nın aşkı, Iker‘in sevgisizliği” başlığını atan El Mundo da maç sonrasında Arda’nın futboluyla izleyenleri kendisine hayran bıraktığını, Casillas’ın ise Real Madridli taraftarlarca ıslıklandığını belirtti. “Türk futbolcu, ülkesindeki baharatlar gibi, tanımı yapılamaz ama çok hoş” benzetmesini yapan İspanyol gazetesi, Madrid derbisinde farkı yaratan futbolcunun Arda olduğunu vurguladı.

Öte yandan maç sonrası yapılan açıklamalarda da teknik direktör Diego Simeone ile Atletico Madridli futbolculardan Tiago, Diego Godin ve Raul Garcia, Arda Turan‘ın takımdaki öneminin altını çizdi.