SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ataman’dan ilginç Emir açıklaması

Basketbol A Milli Takım Başantenörü Ergin Ataman, NTV Spor'un sorularını yanıtlarken Emir Preldzic hakkında da çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 05:51, 13/09/2014
Ataman’dan ilginç Emir açıklaması

Milli takımımızın başarılı ismi Emir Preldzic’den övgüyle bahseden Ataman, “Emir’i hep antipatik bir oyuncu olarak gördüm. Çünkü hep rakibim oldu. Ama o kadar takımla beraber iyi geçinen, saha içerisinde en iyisini vermeye çalışan, kamp düzeninde hiçbir sorun çıkartmayan bir Emir Preldzic gördüm. Bu da beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

Milli takım ile kulüp takımı çalıştırmanın arasındaki farkı dile getiren Ergin Ataman, “Tek fark kulüp takımlarında yabancı oyunlular çoğunlukta olduğu için hep İngilizce konuşuyorsun. Burada 2 ay boyunca Türkçe konuşmak çok zevkliydi. Oyuncuların büyük çoğunluğuyla geçmişte çalıştım. Hepsiyle birlikte bir hedef uğruna üstelik de ay-yıldızı temsilen çalışmak çok zevkliydi. Rakiplerinizin çoğu tanıdığımız oyuncular. Euroleague’den olsun, NBA’den bazı oyunları oyuncuları tanıyorsunuz. Rakip antrenörleri zaten kulüp takımlarından tanıyorsunuz. Teknik açıdan fazla bir fark yok ama sorumluluk açısından arkamda tüm Türkiye’yi ilgilendiren bir sportif olay olduğu için ciddi bir sorumluluk hissediyorsun” dedi.

“ÇOK AMATÖRCE BİR ORGANİZASYONDU”

2014 FIBA Dünya Kupası’nda yaşanan olumsuzluklara değinen Ataman, “İspanya’da düzenlen organizasyon çok amatörce geldi. 6-7 takım aynı otelde kalıyorsunuz. 7 takıma küçük bir yemek salonu yapmışlar, orada yemek yiyorsunuz. Sahada tabiki sportif fair-play var ama her oyuncunun, her takımın bir konsantrasyonu olmak durumunda. Bence oraganizsyon sınıfta kaldı” dedi.

“HİDAYET’İ MİLLİ TAKIMDA…”

“A Milli Takımımızın turnuva öncesi aday kadrosunu açıklarken şunu söylüyordum” diyen Ataman, “Burası Türk Basketbol Milli Takımı. Genç olmuş, yaşlı olmuş, tecrübeli olmuş hiç önemli değil. Hak edenleri buraya davet edeceğiz dedim. 20 kişilik kadroyu tespit ederken bu kararı verdik. Baktığımız zaman bu kadroda kendi kulüplerinde en iyi oynayan oyuncular vardı. Bizim gönlümüzden geçen tam kadroyla İspanya’ya gidebilmekti. Bu kadroda Kenan Sipahi ve Birkan mutlak suretle bizim düşündüğümüz oyunculardı ve tabiki de Ersan İlyasova, Enes Kanter. Biz bu oyuncuların da olacağını düşünüyorduk. Açıkçası ben milli takım antrenörlüğünü kabul ettiğim zaman bu kadronun bu oyuncularla birlikte Dünya Şampiyonası’nda madalya kazanabileceğini düşünüyordum. Hatta Hidayet’i de düşünüyordum. Bu yapı içerisinde iyi bir rol oyuncusu olabileceğine inanıyordum” diye konuştu.

“EMİR BENİ ÇOK ETKİLEDİ”

Emir Preldzic’in milli takıma dahil olma sürecine de değinen Ataman, “Biz de Emir’i davet ettik. O da geldi. Ama Emir de bir moralsizlik vardı. İtalya kampına gitmeden ben de bunu farkettim. Emir’i çağırdım ve çok açık bir şekilde anlatttım. Emir sen çok iyi bir oyuncusun, biz yola çıkarken farklı bir kimyayla çıktık. Ama senin kimyan olmadı. Biz farklı bir kimya oluşturacağız. Seni bu takımın lider kimliği yapacağım. Eğer sende bir sıkıntı varsa “koç sen beni çağırmadın Keith Langford’u tercih ettin dersen hiç sorun olmaz ben seni affederim. Devşirmesiz giderim dedim” ve Emir’den müthiş bir cevap aldım. Ben Türk Milli Takımı’nda oynamak istiyorum ve bundan zevk duyuyorum dedi. Açıkça şunu söyleyeyim. Tabii ki bazı oyunculara baktığınız zaman dışarıdan rekabet içerisinde o oyuncu size antipatik gelebiliyor. Fenerbahçeli bir oyuncu Galatasaraylı bir taraftara ya da bunun tam tersi bir durum olabilir. Ama ben bu konuda yanıldığımı gördüm. Hep Emir’i antipatik bir oyuncu olarak gördüm çünkü hep rakibim oldu. Ama o kadar takımla beraber iyi geçinen, saha içerisinde en iyisini vermeye çalışan, kamp düzeninde hiç bir sorun çıkartmayan bir Emir Preldzic gördüm. Beni çok etkiledi” şeklinde konuştu.

NTV Spor

Yayınlanma Tarihi:05:50,