SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

Sevgilisini öldürmek suçlaması ile yargılanan dünyaca ünlü ampute atlet Oscar Pistorius‘un eski sevgilisine davranışları gündeme bomba gibi düştü.

 

Hakkındaki birçok suçtan aklanan ancak cinayetten suçlu bulunan Pistorius‘un alacağı ceza önümüzdeki hafta belli olacak. Duruşma boyunca sık sık gözyaşlarına hakim olamayan ünlü atletin en az 15 yıl hapis cezası alması bekleniyor.

Pistorius‘un mahkeme salonundaki masum görüntüsü birçok insanda acıma duygusu oluştururken, atletin eski sevgilisinin yaptığı açıklamalar bu görüntülere gölge düşürdü. Daily Mirror’a konuşan Samantha Taylor, Pistorius ile birlikte olduğu dönemde adeta cehennem hayatı yaşadığını söyledi.

“SİLAHINI YATAĞIN ALTINDA SAKLAMAZDI”

Pistorius ile 18 ay birlikte olduğunu söyleyen Taylor “Çok sinirli ve şiddet yanlısı bir insandı. Beni döver ve psikolojik baskı yapardı. Sorunları olduğunu söylediğimde ise kudururdu. Bir keresinde silah doğrultarak beni tehdit etti” şeklinde konuştu.

Yaşadıkları bir olayda silahını kullanacağından çok korktuğunu söyleyen Taylor, davaya etki edebilecek şöyle bir iddiada da bulundu:

“Arkadaşları ile yediğimiz akşam yemeğinde alkolü fazla kaçırmıştı. Sarhoş olduğunu söylediğimde bağırıp çağırmaya başladı, küfürler savurdu. Sonra bir anda silahını aramaya başladı. Silahını saklamak zorunda kaldım. Eğer bulsaydı beni kesinlikle öldürebilirdi. Cinayette anlattığına göre silahını yatağın altından almış. Bunu yaptığını hiç görmedim. Silahını hep masasındaki çekmecede saklardı.”

“ÖLDÜRÜLEN KİŞİ BEN OLABİLİRDİM”

Model sevgilisi Reeva Steenkamp‘ı vurarak öldürdüğü suçuyla yargılanan Pistorius‘un kendisine eve hapsettiğini de anlatan 20 yaşındaki genç “Steenkamp’ın başına gelen benim başıma gelebilirdi. Öldürülen kişi ben olabilirdim. İlişkimiz boyunca birçok kez beni öldüreceğini düşündüm” dedi.

Pistorius‘un yaptıklarının bu kadarla sınırlı olmadığını da söyleyen Taylor “Dışarı çıktığında kapıyı üzerime kilitlerdi. Birazdan geleceğini söyleyip günlerce eve uğramazdı. Yemek almak için dışarı çıkamadığım için aç bir şekilde onun gelmesini beklerdim. Bir keresinde de bana ceza vermek için aşırı hız yaparak arabasını bir silah gibi kullandı” dedi.

 

Ampute atlet, duruşması sürerken sinir krizi geçirip barda çıkardığı bir olay ile de gündeme gelmişti.