SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rummenigge’den gazetecilere eleştiri

Bayern Münih Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, takıma çok sayıda İspanyol futbolcu alındığına ilişkin basında yer alan haberlere tepki gösterdi

Güncellenme: 18:05, 11/09/2014
Rummenigge’den gazetecilere eleştiri

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) kulüplerinden Bayern Münih’in Yönetim Kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge, takıma çok fazla İspanyol oyuncu alındığı yönünde çıkan haberlere tepki gösterdi.

Rummenigge, kulübün yayın organı ”Bayern Magazin” dergisine yazdığı önsözde, takıma çok sayıda İspanyol futbolcunun transfer edilmesiyle ilgili ifade edilen çekinceleri, “can sıkıcı” ve “dar görüşlü” olarak değerlendirdi.

Gazetelerde “İspanyol istilası” ve “İspanyol silahlanması” gibi haberler okuduğunu belirten Rummenigge, bu tür savaş terimlerinin sporda yeri olmaması gerektiği konusunda herkesle hemfikir olduğunu kaydetti.

Bunun, dışarıdakilerin ”kıt görüşlü kampanyası” olduğunu savunan Rummenigge, bu kişilerin saygı, hoşgörü ve çeşitlilik gibi değerlerle çelişki içinde olanlar olduğunu iddia etti.

Rummenigge, “Biz hepimiz açık, renkli, çeşitlilik içinde bir Almanya istiyoruz. Ancak bazı yayın organlarının yazı işlerine bu anlayışın hala nüfuz etmediği görülüyor. Orada çeşitlilik, sahaların dış çizgilerinde bitiyor” değerlendirmesini yapan Rummenigge, Dünya Kupası’nı kazandıktan sonra bazılarının Almanya’yı yeniden futbol dünyasının göbeği gibi gördüğünü kaydetti.

Dünyanın en başarılı kulüpleri arasına yer alan Bayern Münih, geçen sezon İspanyol Teknik Direktör Pep Guardiola ile anlaşmış, ardından Thiago, Javi Martinez, Pepe Reina, Juan Bernat ve Xabi Alonso’yu renklerine katmıştı. Alman basınında yer alan haberlerde, takımda İspanyol oyuncuların sayısının artışına dikkat çekilmişti.