SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Aysal’ın sözleri TBMM’de

Aysal’ın sözleri TBMM’de

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın dünkü divan kurulunda sarf ettiği sözler Meclis gündemine geldi.

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal'ın, dün yapılan divan kurulu toplantısında Fenerbahçe, Türkiye Futbol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Federasyonu ve Türkiye Kürek Federasyonu'nu suçlayan sözleri TBMM gündemine de geldi. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'a, Aysal'ın sözleri hakkında soru önergesi verdi.

Önerge şöyle:

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal önceki gün GS Divan Kurulu toplantısında “Bütün ahlaki ve evrensel sportif değerlerin hükümsüz kılındığı, şikeciliğin, ırkçılığın, sokak kabadayılığının normalleştirildiği bu yeni düzende, adaletsizlik, kayırmacılık ve TFF, TBF, TKF vs. gibi tarafsız kurumlar şapkasının altında gelişen zorbalık bir orman kanunu haline gelmiş bulunuyor. Türk sporunu orman kanunlarına kurban etmeyin” açıklamasını yaptı. Bu kapsamda;

1. Ünal Aysal'ın açıklamaları bir ihbar değil midir, bu sözler üzerine iddiaları araştırılması talimatı verdiniz mi? 2. “TFF, TBF, TKF gibi kurumların şapkasının altında gelişen zorbalıklar, orman kanunu” uygulamaları nelerdir? 3. “Türk sporunun orman kanununa kurban edilmemesi için” hangi önlemleri alacaksınız? 4. Özellikle futbolda son zamanlarda alınan başarısızlıklar karşısında yeni yol haritanız nedir? 5. A Milli takımımız 1990'daki 5-0'lık İrlanda mağlubiyetinin ardından bu yıl da EURO 2016'da grup elemelerinin ilk maçında İzlanda'ya karşı 3-0 yenildik. 24 yıl sonra en kötü başlangıcı yapmamızın sizin bakanlığınıza rastlaması, politikanıza uygun mudur? 6. AKP döneminde uluslararası organizasyonlarda doping cezasını alan sporcularımızın artmasının gerekçesi nedir? 7. Federasyonlara yapılan atamalarda sportif yeteneğin dışında siyasi görüşe, yandaşlığa bakıldığı gerekçesiyle sporda genel bir gerileme dönemi olduğu yorumları doğru mudur? 8. Türkiye'nin Spor bakanı olarak bu kadar olumsuz tablo karşısında neden açıklama yapmıyorsunuz?