SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı ve Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Pegasus’u aldığı dönemi hatırlatarak, “Çok fazla para koymadık. Bir ara eski Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Kayseri’deyken Galatasaray Nordin Amrabat’ı aldı. Galatasaray’ın aldığı fiyata biz Pegasus’u almıştık” dedi.

 

Sabancı, Türk Telekom’un “PİLOTT Girişimcilik Zirvesi” kapsamında, “Girişimci olarak neler öğrendim?” başlıklı söyleşisinde, 17 yıl yurtdışında yaşayıp Türkiye’ye geldiğini belirterek, hayatını Türkiye’ye geldikten sonra ve önce diye ikiye ayırdığını söyledi.

Yurtdışında yaşadığı dönemde hayatının çok daha basit olduğunu, problemlerini çözdüren değil çözen bir insan olduğunu, dönüşünden sonra Akbank’ın Bahçekapı şubesinde çalışmaya başladığını anlatan Sabancı, şunları aktardı: “Bunca yıl yurtdışında yaşadıktan sonra Akbank’ın Bahçekapı şubesine niye geldim? Newyork’da okurken düşünüyordum ki, ‘Türkiye benim gibi bir evladı olduğu için çok şanslı’. Türkiye’ye gelince anladım ki, bu tam böyle değilmiş. Çünkü 17 senelik yurtdışı hayatım benim Türkiye’yi bilmemi önledi. Akbank süreci benim Türkiye’yi daha hızlı öğrenmemi sağladı. Hakikaten orada veznede çalıştım. O kontaklarım bana hala yardımcı oluyor.”

Aile şirketinde görev alması beklenirken, kendisinin başka bir yol seçtiğini belirten Sabancı, sonraki süreçle ilgili, “O dönem önce ne yapmak istemediğime karar verdim. Ne yapmak istediğine karar verirken vakit hızlı geçiyor, oysa ne yapmak istemediğine karar vermek daha önemli. Hayatta ne yapmak istemiyorsan onu bırak, şahsi bir risk al” dedi.

Sabancı Pegasus’u satın alma sürecine ilişkin de şu bilgileri verdi: “Muazzam şanslı bir adamım, çok doğru bir zamanda, çok doğru bir sektöre iyi bir ekiple girdim, muazzam bir ekiple çalışıyorum. Çok fazla para koymadık. Bir ara eski Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül ile Kayseri’deyken, Galatasaray Nordin Amrabat’ı aldı. Galatasaray’ın aldığı fiyata biz Pegasus’u almıştık. Ama sonra doğru iş modeli geldi. Doğru iş modeli doğru zamanda geldi ve tüketici yeni bir ihtiyacını farketti. Doğru ekip bunu 10 senedir icra ediyor.”

İş yaşamında ve girişimcilikte nelerin önemli olduğu ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Sabancı, tüketiciyi rahatlatmanın önemine işaret ederek, “Ayrıca, senden iyi insanlarla çalışmayı bilmen lazım, işlerini yücelten bir kişi değil bir gruptur ve ürünü kendine göre değil genelin tüketebileceği bir şey yapmak lazım, zenginliği paylaşmayı da bilmek gerek” diye konuştu.

DİPNOT:

Kayserispor’un Faslı oyuncusu Nordin Amrabat, 19 Temmuz 2012’de Galatasaray’a 8,6 milyon euro bonservis bedeli ile transfer oldu. Amrabat ile yıllık 1 milyon euro garanti maaş üzerinden her yıl 100 bin euro otomatikman ücret artışı üzerinden 5 yıllık kontrat yapılmıştı. Ayrıca oynadığı maç başına da 17 bin 500 euro ücret alıyor. 2017 haziran ayına kadar sözleşmesi bulunan oyuncunun Galatasaray’a 14,6 milyon euro’yu (yaklaşık 42 milyon lira) aşan bir maliyeti var. Amrabat bu sezon sonuna dek 1 milyon euro bedel karşılığı İspanya’nın Malaga takımına kiralık verildi.

Yayınlanma Tarihi:14:33,