SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

Fransa‘da düzenlenecek UEFA 2016 Avrupa Şampiyonası (EURO 2016) elemeleri B Grubu’nda Andorra ile Galler arasında oynanan karşılaşmanın yankıları sürüyor.

 

Andorra‘nın UEFA kriterlerine uyan tek stadyumu olan La Vella Ulusal Stadyumu‘nda oynanan karşılaşmada suni çim kullanılması, Galler takımının yıldız Gareth Bale tarafından sert bir şekilde eleştirilmişti. “Hayatımda oynadığım en kötü saha” diyen Bale, sakatlanmadığı için kendisini şanslı hissettiğini söylemişti.

Duruma el atan UEFA, gözlemcilerden gelecek raporları bekliyor. Raporlarda zeminin futbolcuları sakatlayacak düzeyde olduğu yazılırsa, Andorra‘dan zemini düzeltmesi istenecek. Andorra eğer belirtilen sürede zemini düzeltemezse ülkenin maçları başka bir stadyumda oynanacak.

 

UEFA karşılaşma öncesinde maçın La Vella Ulusal Stadyumu‘nda oynanmasına tam onay çıkmamıştı. Başka bir ülkede oynanması dahi gündeme gelen maçın son olarak Andorra‘da oynanmasına karar verildi. Ancak çimin durumu kararın ne kadar hatalı olduğunu gösterdi.

Dünya futbol kamuoyunda da büyük yankı uyandıran kötü zemin nedeniyle UEFA ağır eleştirilere maruz kaldı. Özellikle İngiliz ve İspanyol gazeteleri, milyonlarca Euro değerindeki futbolcuların böyle bir zeminde oynatılmasının büyük bir hata olduğu yazdı.

 

Öte yandan Galler, Andorra deplasmanından suni çime rağmen 2-1 galip ayrılırken, zemini eleştiren Bale takımının iki golüne imza atmıştı. Grupta iki takımın dışında Kıbrıs, Bosna Hersek, Belçika ve İsrail de yer alıyor.

 

Yayınlanma Tarihi:14:15,