SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, 2014 FIBA Dünya Kupası’nda A Milli Basketbol Takımı’nın çeyrek finalde Litvanya’ya yenilmesine rağmen iyi bir şampiyona geçirdiğini söyledi.

Turgay Demirel, 73-61 Litvanya’nın galibiyeti ile biten maç sonrasında Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile soyunma odasına inerek verdikleri mücadeleden dolayı millileri kutladı.

Demirel, daha sonra gazetecilere yaptığı değerlendirmede, “Takımımız çok istekliydi. Maçı kazanmak için sahaya çıktılar. Ve bu maçın sonucu iki taraf için de lehte olabilirdi. Ama 3 sayılık atışlardaki yüzdemiz çok düşüktü ve rakibin bu yüzdesi çok yüksekti. Defansta biraz yorgun düştük” dedi.

Dünya kupasındaki esas hedefin ilk 8’e kalmak olduğunu ve bunu başardıklarını ifade eden Demirel, şöyle devam etti:

“Dünya basketbolunun ilk 8’i arasında yer almak koyduğumuz ilk hedefti. Yarı finale kalsaydık bu önemli bir başarı olacaktı. Ama Avrupa’nın 6 takımının bu dünya şampiyonasında ilk 8’de yer aldığını, bizim de dünya yedincisi olarak bu ilk 8’in içinde bulunduğumuzu düşünsek, bulunduğumuzun sıralamaya uygun bir netice aldık diyebiliriz.”

Basketbol Federasyonu Başkanı Demirel, “Genel anlamda Türk basketbolu için hem erkeklerde hem kadınlarda önemli bir aktör olmak, yıldızlarda ve gençlerde madalyalar kazanmak sevindirici bir durum. 2014 basketbol yılı olacak demiştik. İyi de geçti. Önümüzdeki şampiyonalarda üst düzeyde mücadele edecek kadrolarla sahalarda olacağız” şeklinde konuştu.

A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Ufuk Sarıca da yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Sonuç ne olursa olsun güzel bir turnuva geçirdik. Bütün oyuncuları, ekibi tebrik etmek istiyorum. Bugün kazanabileceğimiz bir maçtı. Genelde kötü başladığımız bu turnuvanın aksine maça da iyi başladık. Ancak özellikle ikinci periyotta skor sıkıntısı ile geriye düştük. Sonuna kadar oyunda kalmayı başardık ama son periyottaki ilk 6 dakikada tekrar fark 12 sayıya çıktı. Litvanya her zaman bize ters gelen bir basketbol. Maalesef tutunamadık ve kaybettik.”

Bundan sonrasında Türk basketbolunda çok umut vadeden yeni bir nesil geldiğinin altını çizen Sarıca, “Hatalarımızın ve eksiklerimizin üzerine ekol olarak hep birlikte gitmemiz gerekiyor. Buradaki çok üst düzey mücadelemizi ve arzumuzu, umut vererek gelen yeni neslin üzerine yapıştırmalıyız” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir: Şenhan Bolelli