SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fair-play cezalarından gelir fırsatı

Avrupa Kulüpler Birliği, kulüplerden toplanan 24 milyon avro tutarındaki finansal fair-play cezasının diğer kulüplere dağıtılması için UEFA'ya başvurdu.

Güncellenme: 18:23, 09/09/2014
Fair-play cezalarından gelir fırsatı

Avrupa Kulüpler Birliği (ECA), finansal fair-play (FFP)  çerçevesinde kulüplerden toplanan 24 milyon euroluk ceza gelirinin, diğer  kulüplere dağıtılması için UEFA’ya başvurdu.

İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 13. ECA genel kurulunda  konuşan Başkan Karl-Heinz Rummenigge, FFP çerçevesinde ceza alan kulüplerin  ödediği 24 milyon euroluk gelirin, geçen sezon UEFA Şampiyonlar Ligi ve Avrupa  Ligi’nde mücadele eden takımlara paylaştırılması için UEFA İcra Kurulu’na  başvurduklarını bildirdi.
Rummenigge, ceza gelirinin yüzde 80’lik dilimi, geçen yıl Avrupa  kupalarında mücadele eden kulüplere paylaştırıldığında her birine 265 bin euroluk  payın düştüğünü, cezanın kalan diliminin ise eleme turlarından geçemeyen  kulüplere dağıtılması gerektiğini savundu.
Aralarında Manchester City, Paris Saint-Germain ve Zenit’in de  bulunduğu 9 kulüp, transfer ve oyunculara ayırdığı bütçeyi aşması nedeniyle geçen  sezon UEFA’ya 24 milyon avro ceza ödemişti.
Yayınlanma Tarihi:18:22,