SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

Avrupa‘da altyapı deyince yıllardır akla sadece Ajax‘ın ismi gelirdi. Yetiştirdiği futbolcuları dünya futboluna kazandıran Hollanda ekibi, yıldızları parlayan isimleri yüksek bonservis bedelleri ile satarak kulübe önemli gelir kaynağı sağlardı.

 

Bu geleneği günümüzde de devam ettiren Ajax‘a, son yıllarda önemli bir rakip çıktı. Hollandalı efsane futbolcu Johann Cruyyf‘un Barcelona üzerindeki etkisinin artması ile birlikte kurulan altyapı okulu La Masia, çıkardığı yıldızlar ile dikkat çekmeye başladı.

UEFA‘nın uygulamaya koyduğu Finansal Fair-Play kuralı sonrası takımların yüksek paralar harcamasının önüne geçilirken, büyük önem kazanan altyapı konusunda Barcelona rakiplerini geride bırakıyor. Katalan ekibi, La Masia‘dan A Takım’a çıkan yıldızların dışında, satılan futbolculardan da büyük gelir elde ediyor.

 

BÜYÜK KAZANÇ

Son 11 yılda altyapı futbolcularından kasasına toplam 112.7 milyon Euro koyan Barcelona, büyük bir kazanç elde etti. Özellikle son iki sezonda Cesc Fabregas and Thiago Alcantara‘nın satışlarından 58 milyon Euro kazanan Barcelona, ekonomik olarak oldukça rahatladı.

Üstelik bu isimlerin arasında takıma büyük katkı sağlayan Lionel Messi, Charles Puyol, Andres Iniesta, Xavi Hernandez, Sergio Busquest gibi isimler de var. Barcelona, altyapısı ile hem başarı hem de kazanç sağlanabileceğini gösteren kulüp olmayı başarıyor.

 

Yayınlanma Tarihi:15:55,