SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / DIŞ HABERLER

UEFA‘nın her yıl düzenlediği ve futbolun gelişimi için fikirlerin açıklandığı Elit Teknik Direktörler Forumu, günümüz futbolunun en başarılı iki teknik adamının arasında yaşanan gerginliğe sahne oldu.

 

Pep Guardiola Barcelona‘yı çalıştırırken, Jose Mourinho‘nun başında bulunduğu Inter‘e elenmesinin ardından rakibin savunma ağırlıklı futbolunu eleştirmesi ile başlayan gerilim, Nyon‘da düzenlenen forumda doruk noktasına ulaştı. Guardiola‘nın açıklamalarını üzerine alınan Mourinho, İspanyol çalıştırıcıya sert cevap verdi. Guardiola‘nın da tartışmayı büyütmesi üzerine salonda soğuk rüzgarlar esti.

Forumda ilk konuşmayı yapan Guardiola “Bence stadyumdaki çimler 3 cm daha kesilmeli ve en uzun boyu 1.5 cm olmalı. Ayrıca saha zemini maçtan hemen sonra sulanmalı. Bu şekilde topun daha hızlı hareket etmesi sağlanır. Taraftarlar da seyir zevki yüksek maçlar izler” dedi.

 

MOURINHO’DAN SERT CEVAP

Bu konuşmanın ardından söz alan Mourinho ise hiç beklenmedik derecede sert bir açıklama yaptı. Guardiola‘yı saygısızlıkla suçlayan Portekizli çalıştırıcı “Bu tamamen saçmalık. Her takımın kendi oyun stili var. Her takım topun daha hızlı hareket etmesini istemeyebilir. Buna saygı duyulması lazım. Futbol sahalarında ne kadar çok oyun stili olursa o kadar ilgi çekici olur” şeklinde konuştu.

Çimlerin ne zaman sulanacağına Guardiola‘nın karar veremeyeceğini belirten Mourinho “Bırakın çimler olduğu gibi kalsın. Stadyumun sahibi takıma ne zaman uygunsa o zaman sulansın. Bu tür kararları ev sahibi takıma bırakmak lazım. Herkes kendi stadyumu ile ilgilensin” açıklamasını yaptı.

 

GUARDIOLA GERİ ADIM ATMADI

Bu sözler üzerine yeniden söz alan Guardiola “Futbolun daha güzel oynanması için çabalamalıyız. İzleyenler izledikleri maçlardan zevk almalı. Teknik adamlar da futbolun güzelliklerini korumak için uğraşmalı. Anlaşılan o ki Mourinho’nun böyle bir amacı yok” diyerek Mourinho’ya tepki gösterdi.

İkiliyi verilen arada diğer teknik adamlar sakinleştirmek zorunda kaldı. Ancak bu restleşme, olası bir Chelsea-Bayern Münih eşleşmesi öncesi iki teknik adamın düzenleyeceği basın toplantısının hangi şartlarda gerçekleşeceğini gözler önüne serdi.

Yayınlanma Tarihi:16:41,