SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Rusya ve Katar raporu hazır

2018 Dünya Kupası’nı Rusya’nın 2022’yi de Katar’ın alması hakkında 350 sayfalık rapor yazıldı. Eklerdeki dokümanlar 200 bin sayfa... FIFA Etik Komitesi raporu değerlendirecek.

Güncellenme: 17:19, 06/09/2014
Rusya ve Katar raporu hazır

FIFA, yaptığı basın açıklamasıyla 2018 ve 2022 Dünya Kupaları'nın ev sahipliklerinin Rusya ve Katar'a verilişini inceleyen raporun tamamlanarak kendilerine ulaştığını açıkladı.

FIFA Etik Komitesi Müfettişi Michael Garcia ve yardımcısı Cornel Borbely'nin 350 sayfalık raporu yaklaşık bir yılda 75'in üzerinde tanıkla görüşülerek hazırlandı. Bu görüşmelerin tam ses kayıtları ve diğer dökümanların toplam 200 bin sayfayı bulduğu duyuruldu. FIFA Etik Komitesi, Alman yargıç Hans-Joachim Eckert başkanlığında raporu inceleyecek ve herhangi bir yanlış yapılıp yapılmadığına karar verecek. Raporun kamuoyuna açıklanmasında da top Eckert'te…

FIFA, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları'nın ev sahiplerini 2010'da Zürih'te yaptığı tek toplantıdabelirlemişti. 2018 için İngiltere dışında İspanya/Portekiz ile Belçika/Hollanda ortak aday olmuştu. 2022'nin kaybedenleri ise ABD, Avustralya, Güney Kore ve Japonya olmuştu. FIFA, rapor için yürütülen soruşturmada bütün adaylara gidildiği ABD ve Rusya ile Borbely'nin, diğer ülkelerle Garcia'nın ilgilendiğini söyledi. Garcia, vatandaşı olduğu için ABD, eskia bir Amerikan savcısı olduğu için de ülkeye girişinde sıkıntı yaşandığından Rusya soruşturmalarını İsviçreli bir avukat olan yardımcısına devretti.

Associated Press Ajansı'nın raporun FIFA'ya ulaşmasını “Katar'dan 2022 Dünya Kupası'nın ev sahipliğinin alınmasını sağlayacak deliller FIFA'da” yorumuyla duyurması dikkat çekti. Haberde Eckert baçkanlığındaki Etik Komitesi'nin ceza uygulayabileceği ama ev sahipliğinin geri alınması, oylamanın yinelenmesi gibi kararlar için yetkisinin net olmadığı belirtildi. FIFA Başkanı Sepp Blatter, verilmiş ev sahipliği kararlarının sadece İcra Kurulu tarafından değiştirilebileceğini söylemişti.