SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2016) elemeleri yarın oynanacak maçlarla başlıyor.

Fransa’da düzenlenecek EURO 2016’ya katılabilmek için 53 ülke, 9 grupta mücadele edecek. Avrupa Şampiyonası elemeleri gruplarında ilk maçlar yarın, 8 Eylül Pazartesi ve 9 Eylül Salı günü oynanacak.

Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Letonya, İzlanda ve Kazakistan ile A Grubu’nda yer alan Türkiye, ilk maçında salı günü TSİ 21.45’te İzlanda ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

MAÇ PROGRAMI

EURO 2016 elemelerinde gruplarda ilk maçların programı (TSİ) şöyle:

Yarın:

19.00 Danimarka-Ermenistan

19.00 Gürcistan-İrlanda Cumhuriyeti

19.00 Macaristan-Kuzey İrlanda

21.45 Faroe Adaları-Finlandiya

21.45 Yunanistan-Romanya

21.45 Almanya-İskoçya

21.45 Cebelitarık-Polonya

21.45 Portekiz-Arnavutluk

8 Eylül Pazartesi:

19.00 Rusya-Liechtenstein

21.45 Avusturya-İsveç

21.45 Karadağ-Moldova

21.45 Lüksemburg-Belarus

21.45 İspanya-Makedonya

21.45 Ukrayna-Slovakya

21.45 Estonya-Slovenya

21.45 San Marino-Litvanya

21.45 İsviçre-İngiltere

9 Eylül Salı:

19.00 Kazakistan-Letonya

19.00 Azerbaycan-Bulgaristan

21.45 Hırvatistan-Malta

21.45 Norveç-İtalya

21.45 Çek Cumhuriyeti-Hollanda

21.45 İzlanda-Türkiye

21.45 Andorra-Galler

21.45 Bosna Hersek-Kıbrıs Rum Kesimi

İLK İKİ TAKIM DİREK ÇIKACAK

Toplam 53 ülkenin 6 takımlı 8 ve 5 takımlı 1 grupta yer aldığı EURO 2016 elemelerinde gruplarını ilk iki sırada bitiren 18 takım ve en iyi grup üçüncüsü finallere yükselecek.

Geri kalan 8 grup üçüncüsünün ikili olarak eşleşeceği play-off maçları sonunda ise 4 takım daha finallere katılmaya hak kazanacak. Play-off karşılaşmaları 12-14 ve 15-17 Kasım 2015’te yapılacak.

EURO 2016 finallerinin kura çekimi ise 12 Aralık 2015’te Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak. Finallerde 24 takım dörderli olarak 6 gruba ayrılacak.

FRANSA DOĞRUDAN KATILACAK

Evsahibi Fransa, EURO 2016’ya eleme maçları oynamadan doğrudan katılacak.

EURO 2016 elemelerinde 5 takımlı I Grubu’nda yer alan ekipler, resmi eleme müsabakalarının olmadığı milli maç haftalarında finallere direkt olarak katılacak turnuvanın evsahibi Fransa ile hazırlık maçları oynayacak.

GRUPLAR

EURO 2016 elemelerinde 53 ülkenin mücadele edeceği grup eşleşmeleri şu şekilde:

A Grubu: Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Türkiye, Letonya, İzlanda, Kazakistan.

B Grubu: Bosna Hersek, Belçika, İsrail, Galler, Kıbrıs Rum Kesimi, Andorra.

C Grubu: İspanya, Ukrayna, Slovakya, Belarus, Makedonya, Lüksemburg.

D Grubu: Almanya, İrlanda Cumhuriyeti, Polonya, İskoçya, Gürcistan, Cebelitarık.

E Grubu: İngiltere, İsviçre, Slovenya, Estonya, Litvanya, San Marino.

F Grubu: Yunanistan, Macaristan, Romanya, Finlandiya, Kuzey İrlanda, Faroe Adaları.

G Grubu: Rusya, İsveç, Avusturya, Karadağ, Moldova, Liechtenstein.

H Grubu: İtalya, Hırvatistan, Norveç, Bulgaristan, Azerbaycan, Malta.

I Grubu: Portekiz, Danimarka, Sırbistan, Ermenistan, Arnavutluk.

ELEME GRUPLARINDA MAÇ TARİHLERİ

EURO 2016 elemeleri maç tarihleri şöyle:

1. Maçlar: 7-8-9 Eylül

2. Maçlar: 9-10-11 Ekim

3. Maçlar: 12-13-14 Ekim

4. Maçlar: 14-15-16 Kasım

5. Maçlar: 27-28-29-31 Mart 2015

6. Maçlar: 12-13-14 Haziran 2015

7. Maçlar: 3-4-5 Eylül 2015

8. Maçlar: 6-7-8 Eylül 2015

9. Maçlar: 8-9-10 Ekim 2015

10. Maçlar: 11-12-13 Ekim 2015

PLAY-OFF MAÇ TARİHLERİ

1. Maçlar: 12-13-14 Kasım 2015

2. Maçlar: 15-16-17 Kasım 2015