SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman’ın şampiyona başında koyduğu grup 2.liği hedefini tutturan “12 Dev Adam”, Dünya Kupası’nda ilk 16’lara iddialı bir şekilde kaldı. C Grubu’nda oynadığı 5 maçtan 3’ünü kazanan A Milliler, en rahat galibiyetini Dominik Cumhuriyeti’ne karşı aldı. Galibiyette, iyi savunmanın yanı sıra rahat ve tempolu oyun ile geçmiş maçlardan farklı olarak isabetli şutlar öne çıkan faktörler oldu.

Son 3 maça nazaran farklı bir ilk 5 ile maça başlayan A Milli Takım’da, Ömer Aşık ve Sinan Güler’i değiştirmeyen başantrenör Ergin Ataman, Ender Arslan, Barış Hersek ve Emir Preldzic’in yerine Kerem Tunçeri, Cenk Akyol ve Kerem Gönlüm’ü tercih etti. Hücumda Ömer ve Kere Gönlüm ikilisi ile pota altında etkili olan milliler, güçlü alan savunmasıyla Dominik’i dış atışa zorladı. “12 Dev Adam” da Kerem Gönlüm’ün, Dominik Cumhuriyeti’nde de Francisco Garcia’nın öne çıktığı ilk periyodu Türkiye, 14-13 önde bitirdi.

İkinci periyotta Emir Preldzic’in oyuna dahil olmasıyla hücumda daha agresif olan, Ender, Cedi ve Barış Hersek ile 3’lükler bulan A Milli Takım, 16. dakikada farkı artırarak skoru 29-17 yaptı. Tempolu oyununu devam ettiren ve iyi savunmayla Dominik’in sayı silahlarını kapatan “12 Dev Adam”, devreyi 41-23 önde tamamladı. 18 sayılık farkla biten ilk devrede, Dominik Cumhuriyeti’nde 13’ü Garcia’dan olmak üzere sadece 4 oyuncu sayı üretebilirken, ilk maçlarda çok ciddi sayı sorunu olan milliler de 9 oyuncumuzun sayı atması dikkati çekti. Şampiyona başından bu yana ilk defa takım olarak isabetli şut oranı yüzde 50’nin (17/33) üzerine çıktı.

3. periyotta oyun düzenini bozmayan, maç öncesinde gruptan çıkmayı garantilediği için rahat oynayan milliler, 25. dakika geride kaldığında 49-31’lik skorla 18 sayılık üstünlüğünü sürdürdü. Dominik Cumhuriyeti’nin Manuel Fortuna ile farkı kapatma çabalarına aynı şekilde sayı ile cevap veren A Milli Takım, son periyoda 60-41 önde girdi.

Aynı oyun sistemini koruyan, Dominik Cumhuriyeti’nin ümitlenmesini sağlayacak basketleri atmasına ve farkı kapatmasına müsaade etmeyen A Milli Takım, baştan sona önde götürdüğü maçtan 77-64 galip ayrıldı.

A Milli Takım, Dünya Kupası’nda ilk 16’ya kalmasından dolayı sabah Bilbao’dan ayrılarak TSİ 11.00’da Barcelona kentine geçecek. Barcelona’da 7 Eylül Pazar günü Avustralya ile karşılaşacak olan Türkiye, maçı kazanırsa çeyrek finale yükselecek.

Salon: Bizkaia Arena

Hakemler: Cristiano Maranho (Brezilya), Joseph Bissang (Fransa), Milivoje Jovcic (Sırbistan)

Türkiye: Kerem Tunçeri 2, Sinan Güler 2, Cenk Akyol 9, Ömer Aşık 9, Kerem Gönlüm 10, Emir Preldziç 9, Barış Hersek 3, Furkan Aldemir 8, Ender Arslan 3, Cedi Osman 7, Oğuz Savaş 15, Barış Ermiş

Dominik Cumhuriyeti: Edgar Sosa 5, James Feldiene 6, Francisco Garcia 18, Eloy Vargas 4, Eulis Baez 2, Manuel Fortuna 8, Edward Santana, Juan Coronado 4, Orlando Sanchez, Ronald Ramon, Jack Martinez 5, Victor Liz 12

1. Periyot: 14-13

Devre: 41-23

3. Periyot: 60-41

Yayınlanma Tarihi:22:21,