SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Vefa Küçük’ten tarihi itiraf

Merhum Yüksel Günay’ın yerine, geçtiğimiz Temmuz ayında Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanlığı’na seçilen Vefa Küçük, yeni görevi ve 16 yıl önce Aziz Yıldırım ile giriştiği kongre yarışı hakkında Fenerbahçe Dergisi'ne konuştu.

Güncellenme: 14:36, 04/09/2014
Vefa Küçük’ten tarihi itiraf

O seçimi kaybettiğine ilk başlarda üzüldüğünü, ancak Aziz Yıldırım'ın yaptıklarını gördükten sonra da 'İyi ki ben kaybetmişim' dediğini ifade eden Vefa Küçük, 1 oyla yitirdiği o seçimi kazansaydı o zamanlar yıkıp iş merkezi yapmayı düşündüğü stadı nereye taşımayı planladığını da açıkladı. Fenerbahçe'nin yeni tüzüğünün yazılmasında aktif görev alan Vefa Küçük, Başkanımızın çizdiği “1 Milyon Üyeli Fenerbahçe Projesi”nde bu Eylül ayında büyük bir tanıtım ve atağa kalkışılacağını, Fenerbahçe'nin ilk şubesinin Kadıköy'e açılacağını ve bu konuda ilk nüvelerin 2015 yılında toplanmaya başlanacağını da söyledi.

Röportajdan derlenen spotlar şöyle:

SENELER İLERLEDİKÇE KAYBETTİĞİME ÜZÜLMEDİM

1998 yılındaki seçimlerde Sayın Başkan'la başkanlık yarışına girdik, 2 rakip olduk, 1 oy farkla şimdiki başkanımız Aziz Yıldırım, başkan seçildi. Tabii ki her seçime giren, ideali, iddiası olan insan, seçimi kaybetmekten dolayı mutlu olmaz, mutlaka üzüntü duyar. Ben o sıralar üzülmedim dersem, yanlış olur. Ancak seneler ilerledikçe ve Aziz Başkanımızın başkanlığı daha da kıdemli hale gelip uzadıkça, ben kaybettiğime artık üzülmediğim gibi, Aziz Başkanın kazanmasına, kendi kaybettiğime de sevinmeye başladım.

STADI BAŞKA YERE TAŞIYACAKTIM

Ben seçimi kazansaydım kendi açıkladığım programıma göre mevcut stadı yıkıp iş merkezine çevirmek, stadımızı başka bir yere taşımak düşüncesindeydim. Ümraniye'de geniş bir yer, stat yapılacak uygun bir yer vardı. Ben orayı düşünüyordum. Sayın Başkan da 'Bu stadı yıkacağım, yenileyip kapasitesini artıracağım, büyüteceğim' dedi. Seneler geçtikten sonra ben stadın güzel yapısını, seyirci kapasitesi artırılmış yeniden inşasını gördükten sonra, dedim ki; 'İyi ki ben kazanmamışım, sen kazanmışsın. Çünkü ben kazansaydım bu kadar büyük ve güzel bir stat yapamayabilirdim. Ama sen seçimlerde vaat ettiğini yerine getirdin. Onun için seni tebrik ediyorum. O yönüyle de mutluyum'.

BAŞKANDA VE BENDE TEK HEDEF FENERBAHÇE’DİR

Biz Fenerbahçe'de rakip de olsak, seçim yarışına da girsek, neticesinde hepimizin sözünde, özünde Fenerbahçe vardır. Fenerbahçe sevgisi her şeyin önünde gider. O günün rakipleri bugün Fenerbahçe'nin 2 değerli koltuğunu işgal ediyoruz. Geçmişte rakip olanlar. Bugün Fenerbahçe'nin 2 önemli koltuğunda el ele dayanışma içinde başkanlık yapıyorlar. Fenerbahçe'nin geldiği nokta ve benim de bakış açım bu. Başkanda, bende ve bizim gibi olan insanlarda tek hedef Fenerbahçe'dir, Fenerbahçe'nin iyiliği ve yücelmesidir.

DİVAN KURULU’NUN GÜCÜ DEVAM EDECEK

Hem YDK hem Disiplin Kurulu gibi kurullar Danışma, Tavsiye Kurulu haline dönüştü. Dolayısıyla YDK'nın geçmişte karar makamı olma özelliği de danışma, istişare makamına dönüşmüştür. Yönetim Kurulumuz senede 4 kez yaptığı Divan Kurulu Toplantılarında zaten gelip kulübün sportif mali her türlü faaliyetlerini sunuyorlar, icabında hesap veriyorlar. YDK üyeleri bu faaliyetler ilgili tenkit veya takdirlerini belirten konuşmalar yapıyorlar. Bu nedenle YDK'nın karar mekanizmasından danışma mekanizmasına dönüşmesinin hiçbir mahsuru yok. Kulüp içinde eskiden Divan Kurulu'nun gücü ne ise yeni tüzükte de aynen devam edecektir.

1 MİLYON ÜYE PROJEMİZ TUTACAK

1 Eylül'den itibaren de şubeleşme ve 1 milyon üye kaydı konusunda büyük bir tanıtım ve atağa kulüp olarak girişeceğiz. Ben 1 milyon üyenin tutacağına inanıyorum. Kısa zamanda olmasa da bu hedefe ulaşacağız. Zaten 2015 yılında bu konuda ilk nüveleri alacağız. Çok doğru bir proje. Fenerbahçe'nin 25 milyon taraftarı var diyoruz ama şu an 16 bin üyesi var. Bu çok az. En azından 1 milyon üyeyi gerçekleştirirsek, hem manevi hem maddi olarak kulübümüze çok büyük katkıları olacaktır. Genel kurul bu projenin doğruluğunu teyit etmiştir. İş uygulamaya kalmıştır. Uygulama da Kadıköy Şubesi ile başlayacaktır.

 

 

Yayınlanma Tarihi:14:18,