SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA Başkanı Sepp Blatter, 2018’de düzenlenecek FIFA Dünya Kupası’na Rusya’nın evsahipliği yapması durumunun değiştirilemeyeceğini ve bu konunun tartışmaya kapalı olduğunu söyledi.

Dünya futbolunun önemli isimleri Franz Beckenbauer ve Almanya Futbol Federasyonu (DFB) Başkanı Wolfgang Niersbach’ın da katıldığı Avusturya’nın Kitzbuhel bölgesinde düzenlenen zirvede konuşan Blatter, “Rusya’nın Dünya Kupası’nda 2018’de evsahipliği yapması konusunda şüphe yaşamıyoruz ve bunu tartışmaya açacak değiliz” dedi.

Politikayla sporun etkileşim içinde olamayacağını belirten Blatter, “Kimse ‘boykot’ kelimesini dile getirmesin ve politikacılar da bizden bunu beklemesin” ifadesini kullandı.

2022 FIFA Dünya Kupası’na evsahipliği yapacak Katar için de yüksek hava sıcaklığı ve soruşturması devam eden rüşvet iddiaları nedeniyle futbol camiasında duyulan endişelerin gereksiz olduğunu vurgulayan FIFA Başkanı Blatter, “2018 ve 2022 Dünya Kupaları’nda organizatörlere şu an güvenoyu verecek durumdayız. Katar hakkındaki son karar, Etik Komitesi’nin vereceği rapora göre şekillenecek” diye konuştu.

DFB Başkanı Wolfgang Niersbach ise 1980’de Moskova’da düzenlenen Yaz Olimpiyatları’nda Sovyetler Birliği’nin önceki yıl Afganistan’ı işgal etmesi nedeniyle aralarında ABD, Japonya, Batı Almanya’nın da yer aldığı 65 ülkenin organizasyona katılmadığını, 1984’te Los Angeles’te düzenlenen oyunlarda ise eski Sovyetler Birliği dahil 14 ülkenin oyunlarda yer almadığını hatırlatarak, “Sporda boykotlar 1980’de de saçmaydı. Sadece atletleri üzmeye yaradı” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya ile Ukrayna arasında devam eden kriz nedeniyle Avrupa Birliği, Rusya’ya çeşitli yaptırımlarda bulunmuştu. Bu yaptırımların 2018 FIFA Dünya Kupası’nı boykot noktasına gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor.