SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Beşiktaş‘ta çalıştığı dönemden, Türk futbolunun gündemine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulundu. Akşam gazetesine konuşan Beşiktaş‘ın eski kaptanı ve teknik direktörü Rıza Çalımbay, şunları söyledi:

ZOR ŞARTLAR ALTINDA ÇALIŞTIM

Ben göreve geldiğimde kulüp, inanılmaz bir maddi sıkıntı yaşıyordu. Transfer dahi yapamıyorduk. Hatta en iyi oyuncumu, Carew'i bile sattılar. Yerine karşı çıkmama rağmen Ailton'u aldılar. Ondan faydalanmaya çalıştık ama olmadı. Zor şartlar altında görev yaptım. Buna rağmen başarılı olduğumu düşünüyorum. Ama bir takım söylem ve dedikodular beni rahatsız etti. Gitmemek için çok direndim ama olmadı. Beklediğim desteği göremedim.

5 YİYEN TERİM’E DESTEK OLUNDU

Başarı gelmeyince de ne yazık ki fatura teknik direktöre kesiliyor. Her ne olursa olsun yönetim, teknik direktöre sahip çıkıp, arkasında durmalı. Gordon Milne, Beşiktaş'taki ilk sezonunda ikinci oldu. Herkes gönderilmesini istedi ama Seba arkasında durdu. Sonrasında 3 yıl üst üstte şampiyon olduk. Fatih Terim, F.Bahçe'den 5-0 gibi ezici bir mağlubiyet aldı. İstifası bekleniyordu ama Faruk Süren arkasında durdu, takım 4 yıl üst üstte lig şampiyonu oldu.

TÜRK FUTBOLU ÖYLE KOLAY DEĞİL

Joachim Löw, Vicente Del Bosque, Artur Zico, Frank Rijkaard, Roberto Mancini ve daha niceleri. Dünya futbolunun yakından tanıdığı bu isimler, neden Türkiye'de başarılı olamadı? Türk futbolu zor, öyle görüldüğü gibi kolay değil. Türkiye'de başarıya endeksli bir futbol var. Türk futbolunda sizden günlük başarılar bekleniyor. Takımın başına geçtin mi, o sezon takımı ‘şampiyon' yapacaksın. Yaptın mı yaptın, yapmadın mı bitti gitti. Başka bir şey yok.

BAYERN MÜNİH’İ ÇALIŞTIRMAK İSTERDİM

Yurt dışında çalışmayı çok istiyorum. Küçüklüğümden bu yana Bayern Münih'i çok severim. Almanya'da Bundesliga'da takım çalıştırmak isterim ve bu takım neden Bayern Münih olmasın. İşini seven her futbolcuyla çalışırım. Hayalimde belirli bir futbolcu yok. İyi ve profesyonel futbolcularla çalışmak isterim.”

VOLKAN HAKLIYKEN HAKSIZ DURUMA DÜŞTÜ

Melo-Volkan gerilimini de değerlendiren Rıza Çalımbay ilginç açıklamalar yaptı: “Bizler, topluma mal olmuş insanlarız. Biz normal davranamayız. Bu nedenle her hareketimiz, her davranış ve söylemimiz çok önemli. Volkan bir laf söyledi ve o laf hala tartışılıyor. Peki Volkan, o sözü neden söylediği irdelenmeli. Ama söylememesi gereken bir sözdü. Haklıyken, haksız duruma düşebiliyor insan. Sen o sözü söyleyemezsin, sen topluma mal olmuş bir insansın.”

FAVORİ FENERBAHÇE

“Lig yarışında en avantajlı Fenerbahçe. Kadrosunu korudu ve aynı kadro ile yola devam ediyorlar. Takım ve camiayı iyi tanıyan İsmail Kartal gibi bir isimle yola devam ediyorlar. Beşiktaş ve Galatasaray'ın da bazı bölgelerde eksiklikleri var, buraya yeni isimler aldılar. Trabzon, baştan aşağıya yeni bir takım kurdu. İşleri oldukça zor. Anadolu takımlarından da çıkış bekliyorum. Lig, 5. veya 6. haftadan sonra oturacak. Her an her şey olabilir. Şampiyonu, bir bakıma Anadolu takımları belirler.

ALT YAPIYI İHMAL EDİYORUZ

Altyapıya ne kadar önem verirseniz, üst yapı da o kadar sağlam olur. Türkiye'de yöneticilerin altyapıya bakış açısı yanlış. Altyapıya bir bütçe ayrılması, modern ve çağdaş tesisler kazandırılması şart. Bizdeki en büyük yanlış; arkadaşımız futbolu bırakmış sonra gelip yöneticiye; ‘Ben şimdi ne yapacağım?' diyor. O da; ‘Git altyapıda çalış' diyor. Adam bir şey bilmiyor ki, altyapıya bir şey versin. Altyapıya yatırım yapılırsa Türk futbolu kazanır.”

BATUHAN PATLAMA YAPACAK

Muhammed Demirci daha bir şey olmadan onu Barcelona'ya gönderdiler. Batuhan Karadeniz yine öyle. İddia ediyorum Batuhan'ın, Avrupa'da oynamayacağı takım yok. O kalitede, mükemmel bir oyuncu. Ama tek sorunu kendisi. ‘Ben oynayacağım!' demek zorunda. Eğer bunu yaparsa Türk futbolu da kazanır. Belki 1-2 yıl daha böyle geçebilir ama sonrasında patlama yapar.”

ARENA’YA SEBA’NIN İSMİ VERİLMELİ

“Vodafone Arena'nın tamamlanmasını 4 gözle bekliyorum. Süleyman Seba isminin stada verilmesini çok isterim. Bu sezona onun isminin verilmesi çok yerinde bir karar oldu.” Sivas 4 Eylül Stadı ve İnönü Stadı'nın benim için ayrı bir önemi var. Biri doğup büyüdüğüm, diğeri de futbola başladığım yer. Vodefone Arena'yı dört gözle bekliyorum. Yeni stada elbette ki, Süleyman Seba isminin verilmesini isterim, çünkü bunu hak ediyor. Bir daha dünyaya gelme fırsatı olsa yine Türkiye'de Rıza Çalımbay olarak doğmak isterdim. Ama bu kez üst düzey çok iyi bir doktor olmak isterdim. Ama futbolu da oynardım. Çünkü futbolu çok seviyorum.

SEBA ÖRNEK BİR CENTİLMENDİ

Bu sezona ‘Süleyman Seba' isminin verilmesi yerinde bir karar. Süleyman Seba ile 12 yıl çalıştık. 5 de şampiyonluk yaşadık. Seba, örnek alınacak ve eşine az rastlanır bir centilmendi. Futbolculara karşı mesafeliydi. Kaptan olduğum için kendisiyle çok sık görüşürdük. 1986'da Trabzon'da şampiyon olduğumuz sezonun son maçıydı. Normalde hiç uçağa binmezdi. Bizimle birlikte uçağa bindi ve uçakta bizimle birlikte yolculuk yaptı. O anı hiç unutamadım.”

5+3 İHTİYAÇLARA YETMİYOR

“Yabancı sınırlaması doğru değil. 5+3 sistemi, bugünkü şartlarda ihtiyaca cevap vermiyor. Ya 6-7 yap, ya da hiç yapma. Kısıtlamalar doğru bir şey değil, mutlaka kaldırılmalı. Passo Lig uygulaması da öyle ya da böyle başladı. Buna ayak uydurmak gerekiyor. Ben bugünkü tablonun yine bu şekilde devam edeceğini düşünmüyorum. Her şey tekrar eski haline döner. Taraftarlar yapılına kızıp, küsmek yerine takımına sahip çıkmalı.”